Előszó
A technika korában élünk. Bárhová tekintünk, mindehol azt tapasztaljuk, hogy valamilyen gép dolgozott vagy dolgozik, még ha nem is látjuk közvetlenül. Ha felgyújtjuk a villanylámpát, valahol a...
Tovább
Előszó
A technika korában élünk. Bárhová tekintünk, mindehol azt tapasztaljuk, hogy valamilyen gép dolgozott vagy dolgozik, még ha nem is látjuk közvetlenül. Ha felgyújtjuk a villanylámpát, valahol a központban egy gőzturbina dinamót hajt s a dinamó elektromos áramot termel. Ruha van rajtunk, amelyet gépek szőttek géppel font fonálból és ezeket a gépeket megint gőzgép vagy villanymotor hajtja. Minden falat kenyerünk múltjában ott van egy sereg gép: traktor, vetőgép, arató- és cséplőgép, malom és kenyérgyár. A legegyszerűbb használati tárgyaktól kezdve a nagy technikai alkotásokig mindenütt gépekkel találkozunk, amelyek vagy hajtanak valamit, mint a gőzgép vagy a villanymotor, vagy pedig dolgoznak, mint a munkagépek: az eszterga vagy a szövőgép. A házakat, az utakat mérnökök építik, a világítás, a központi fűtés, a vízvezeték a technika eredménye. Újság, könyv, plakát, papiros, festék, telefon, mozi, rádió, fényképezőgép, klisé - mind technikai alkotás.
Ha ismerni akarjuk a technika világát és magunk is részt akarunk venni további fejlesztésében, először is tájékozódnunk kell benne. Ifjúságunk nagy része technikai pályára készül, hiszen számtalan mérnökre, technikusra, jó szakemberre lesz szüksége szocialista hazánknak. Állandóan fejlődő nehéz- és könnyűiparunk a pályaválasztás számtalan lehetőségét nyújtja. De akármilyen technikai pályát választ magának az ifjú, kell hogy valamilyen áttekintése legyen az egész mérnöki munkáról. Aki pedig nem technikai pályára készül, annak is nagyon hasznos, ha legalább annyit tud a technikáról, amennyit ez az "ábécé" elmond.
Vissza