Előszó
Minden nép ősidőktől kezdve fogyaszt valamilyen élvezeti italt. Az alkoholtartalmú italokon kívül a tea az egyike a legelterjedtebbeknek. Az idők során minden nép kialakította jellegzetes teaivási szokásait, a tea elkészítésének a módját ízesítésének igen széles skáláját, az ízesítőanyagok változatos alkalmazásával. A tea élvezeti értékét nagymértékben növeli a időközben felismert sok pozitív élettani hatás, így:
- a teának rendkívül gazdag az íz-aroma -és illóolaj tartalma
hatóanyaga a koffein, amely tea fajtánként változó, átlagosan 2,4% között és ez magasabb, mint a kávé koffeintartalma, (köztudott, hogy a koffein serkentő hatású és így a teafogyasztás után a fáradtságérzet enyhül vagy megszűnik.)
- a koffein mellett teofilint, teobromint tartalmaz. Ez utóbbi két anyag
- értágító hatású, javítja a szívműködést, de közrejátszik a veseműködés szabályozásában és vizelethajtó hatása van.
- tannint (csersavat) és C-vitamint, valamint ásványi sókat is tartalmaz. Melyeknek szerepe van az anyagcsere folyamat szabályozásában,
- baktériumölő hatása is van
- kalóriatartalma - ízesítés nélkül - nulla.
Érdekes és elgondolkodtató, hogy nálunk az élvezeti italok közül, ha friss, élénkítő hatásról van szó, messze a kávét helyezik előtérbe, pedig sok esetben jobb lenne ha a teára esne a választás.
Nem közömbös az sem, hogy a tea gazdaságosabb. A kávéval szemben jelentős előnye, hogy nagyobb mennyiségű fogyasztása sem okoz rosszullétet vagy álmatlanságot, mivel a benne lévő csersav fékezi az esetleges túl gyors élénkítő hatást. Ezzel szemben frissítő hatása lényegesen tovább tart a kávénál.
Vissza