Előszó
A mult év tavaszán a Mérnöki Továbbképző Intézet kereteiben megtartott előadásaim bővített anyagát írtam le a következőkben. A megírásnál az a szempont vezetett, hogy a távolbalátás és az ultrarövid hullámok technikáját azok a mérnök kartársak is megismerhessék, akik esetleg ettől a tárgytól távolálló munkakörben dolgoznak. A tárgykörben esetleg elmélyülni óhajtók részére pedig a nyomtatásban legelőször megjelent szabadalmakat, illetőleg a legfontosabb irodalmi utalásokat iktattam be. Ily módon vált lehetővé, hogy e kis műben, ha csak utalások formájában is, de megtalálható az idevágó legfontosabb irodalom. Teljesen tisztában vagyok azzal, hogy e kis munka terjedelme elenyésző ahhoz az anyaghoz képest, amit a tárgykör felölel. Így tehát azt az olvasó helyenkint esetleg hiányosnak és a gondolatmenetet többször megtörtnek fogja találni. De a kétfajta olvasótábor kielégítésére csak középutas megoldást lehetett találni.
Felhívom az olvasót, kísérje figyelemmel, hogy kis nemzetünk fiai mennyi gondolattal járultak hozzá a technika ezen ágának a kifejlődéséhez. Ebben a szellemi, illetőleg műszaki olimpiászban Magyar Hazánk a nagy és a gazdag nemzetek mellett is előkelő helyet tudott magának kivívni.
A távolbalátás és az ultrarövid hullámok technikáját legtöbbször a vezető helyeken való, számos tanulmányút során, a helyszínen volt alkalmam tanulmányozni. Köszönetet kell tehát mondanom a Baird Television Ltd., az Egyesült Izzó Villamossági Rt., a Farnsworth Television Inc., a Fernseh A. G., a Marconi's Wireless Telegraph Telephone Co., a Radio Corporation of America, a Scophony Laboratories, és a Societá Anonima Fabricazione Apparecchi Radiofonici igazgatóságának és mérnökeinek, akik munkám megírásához szükséges műszaki és irodalmi anyagot rendelkezésemre bocsátani szívesek voltak.
Végül pedig hálás köszönetemet fejezem ki Mihailich Győző dr. műegyetemi tanár úrnak, a Mérnöki Továbbképző Intézet igazgatójának, vitéz Verebély László műegyetemi tanár úrnak, a Mérnöki Továbbképző Intézet igazgatóhelyettesének, akik e mű kiadását lehetővé tették és Pávó Elemér gépészmérnök, titkár úrnak, ki a mű kiadása körüli munkában készségesen segítségemre volt.
Budapest, 1942. január havában.
Babits Viktor dr.
Vissza