Előszó
Tátika hegy és a várrom Zalaszántó község közigazgatási területén található, a falutól északkeletre, kb. 3 kilométerre. Nekünk, itt élőknek és a környék lakosainak gyermekkori emlékeink,...
Tovább
Előszó
Tátika hegy és a várrom Zalaszántó község közigazgatási területén található, a falutól északkeletre, kb. 3 kilométerre. Nekünk, itt élőknek és a környék lakosainak gyermekkori emlékeink, kalandjaink színhelye, amikor megmásztuk a vadregényes, meredek sziklákat, és keresztülvágtuk magunkat a félelmetes, sötét erdőn.
A XIII. századi várrom ma országos jelentőségű műemlék, a körülötte lévő hatalmas ősbükkös a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik legszebb, legértékesebb területe. Zalaszántó természetvédelmi szimbóluma a szirti temye és a havasi cincér e tájon még fellelhető, ha életkörülményeiket nem háborgatjuk. A török pusztítás után megmaradt kicsipkézett falakról viszont ezidáig keveset tudtunk. A gyalogos turistáknak szóló kisebb leírások, kedvcsináló sorok után most a helytörténet és honismeret iránt érdeklődők is választ kaphatnak kíváncsi kérdéseikre. Szatlóczki Gábor keszthelyi egyetemi hallgató (ELTE) tanulmánya ezért jelentős hiányt pótol, hiszen megtudhatjuk a vár építésének történetét, középkori szerepét Zala megyében és Zalaszántón, de néha - a vár tulajdonosainak jóvoltából - az ország életébe is betekintést nyerhetünk. Zalaszántó története, fejlődése és hanyatlása elválaszthatatlan Tátika várának sorsától, ezért miközben a múlt iránt érdeklődő helyi polgárok részt vesznek egy izgalmas történelmi utazáson, egyúttal megismerhetik településük múltjának néhány mozzanatát, eseményét. Gyarapodott történelmi nagyjaink és példaképeink száma is. A vár- és templomépítő (XIII. sz.-i rom. kat. templom, Zalaszántó) Zlaudus püspök és Tátika szülötte, Gersei Pethő Gáspár, a törökverő egri hős, bizonyára méltók a szántaiak és a magyar nép örökös tiszteletére és hálájára.
A dolgozat remélhetőleg újabb kutatásokra és vélemények megformálására ösztönzi a történészeket és régészeket, ami által mindenki jól jár, hiszen szülőföldünket jobban megismerhetjük, és jobban megszerethetjük. A négy évvel ezelőtt állami támogatással megkezdett régészeti feltárás és állagmegóvási munkák a 24. óra után indultak el, de az igényes és magas színvonalú értékmentés garantálja, hogy Tátika továbbra is kedvelt kirándulóhelye legyen Zala megyének, és az egész országnak.
Vissza