1.063.248

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A "Társaink a háztartásban tegnap és ma"

A háztartási eszközök forradalma című, az Országos Műszaki Múzeum időszaki kiállítása 1990. IX. 21-1991. I. 6. a Legújabbkori Történeti Múzeumban/Kiállítási tájékoztató


Kiadó: Legújabbkori Történeti Múzeum
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Tűzött kötés
Oldalszám: 18 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN:
Megjegyzés: Kiállítási tájékoztató.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A háztartási munka, mint az ember napi tevékenységének része, lényegében egyidős az emberi társadalom kialakulásával. Évezredeken keresztül a termelés és a háztartási munka összefonódott. A... Tovább

Előszó

A háztartási munka, mint az ember napi tevékenységének része, lényegében egyidős az emberi társadalom kialakulásával. Évezredeken keresztül a termelés és a háztartási munka összefonódott. A háztartás biztosította a szervezett kereteket, de a teret is, hisz a paraszti vagy kisiparosi házban alig lehetett elválasztani egymástól a piacra és a saját szükségletre való termelést.
A változást az ipari társadalom megszületése hozta. A munkahely és lakóhely elváltak egymástól. A háztartás végképp a nők gondja lett, légyen az alkalmazott vagy gazdasszony. Az új társadalom azonban két oldalról is hamar kihívást intézett ezen berendezkedés ellen. A munkaerő ára felértékelődött, a nők is egyre tömegesebben vállaltak állandó munkát, a háztartási alkalmazottak tartása mind költségesebb lett. Ennek folytán egyre nagyobb teret nyert a női egyenjogúság. Evvel párhuzamosan kezdődött meg a férfiak bekapcsolódása (bekapcsolása?) a háztartási munkába. Ennek viszont az lett a következménye, hogy különféle eszközöket, gépeket találtak fel a háztartási munka megkönnyítésére.
Századunkban sorra jelentek meg az ilyen célú ipari termékek. Sok esetben évszázados eszközök átalakításáról volt szó, melyeket az üzemeltetésükhöz szükséges munkagépekkel építettek össze. A működésüknél használt energia majd minden esetben az elektromosság lett, s így a folyamat függvényévé vált az elektrifikáció országonkénti előrehaladásának.
A 20. században valóságos versenyfutás alakult ki a gyártók és fogyasztók között. A háztartási eszközök piacán a kereslet és kínálat összemosódott. Az egyszerűen csak szolgáltatásoknak nevezett gazdasági ágak fejlődése már nem technikai, hanem társadalmi kérdés lett, a fejlett országokban kialakult a fogyasztói társadalom.
Magyarországon a jobb módú családoknál 1920-1940 között kezdődött meg a háztartások gépesítése. A második világháború utáni egy évtizedes megtorpanás után, a fejlett országokhoz képest 30-40 éves lemaradással, napjainkban vált e folyamat tömegessé hazánkban. Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem