Előszó
A kötet melyet a Tisztelt Olvasó a kezében tart, Magyarország és Pest megye egyik, sokféle hátránnyal küzdő, küszködő kistérségének a Tápió-mentének bemutatását tűzte ki célul. Ez a kötet második -...
Tovább
Előszó
A kötet melyet a Tisztelt Olvasó a kezében tart, Magyarország és Pest megye egyik, sokféle hátránnyal küzdő, küszködő kistérségének a Tápió-mentének bemutatását tűzte ki célul. Ez a kötet második - bővített - kiadása. A könyv - ha nem is teljesség igényével - először vállalkozik arra, hogy felvázolja a kisrégió és 21 településének természet- és társadalomföldrajzát, kiemelve természeti értékeit, történelmének és népességföldrajzának jellemző vonásait.
Ebben a bővített kiadásban a T. Olvasó a Tápió-mentére vonatkozóan újabb adatokat talál a gazdag természeti értékekről, a 2001. évi népszámlálás helyi vonatkozásairól, a nemzetközi hírű Agrobotanikai Intézetről, az országosan ismert Kincsem Lovasparkról, valamint az innen elszármazott kiváló sportolókról.
A T. Olvasó a 2002. és a 2006. évi parlamenti választásokra vonatkozó helyi adatsorokat is megtalálja, valamint az utóbbi 6 évről a 21 település életében történt legfontosabb, kronologikus sorrendben lévő eseményeket.
Az arcképcsarnokban a vidék nevezetes szülötteivel, a térséghez kötődő személyekkel ismerkedhetnek meg az olvasók.
Gyűjtő- és kutatómunkám tapasztalatai alapján felvázolódik nemcsak a kisrégió múltban gyökerező hátrányos helyzete (a munkanélküliség, a munkahelyek hiánya, a mezőgazdaság és a közlekedés gondjai stb.), hanem a jelen és a jövő ránk váró feladatai is. Hiszem és tudom, hogy a Tápió-mente kistérség képes lesz a felzárkózásra, hogy hosszú körültekintő és jól megalapozott részmunkák koordinálásával - ám nem „rohammunkával"! - megoldhatók a gondok. Ehhez a küzdelmes munkához, a ránk és a következő nemzedékre váró feladatok megvalósításához, ezáltal a Tápió-mente 21 településének a felemelkedéséhez szeretne hozzájárulni a maga eszközeivel és módszereivel ez a kötet is.
A kötet anyagának összegyűjtésében és feldolgozásában nagyon sok iránymutató és nélkülözhetetlen szakmai segítséget kaptam a Magyar Tudományos Akadémia Földrajztudományi Kutató Intézetének vezető kutatóitól: dr. Berényi Istvántól és dr. Dövényi Zoltántól, az OTKA zsűri tagjaitól, továbbá egykori kiváló oktatóimtól, a debreceni dr. Pinczés Zoltán egyetemi tanártól és dr. Papp Antal egyetemi docenstől. Valamennyiük odaadó segítségéért ezúton szeretnék köszönetet mondani.
Vissza