Előszó
"A tanyák értékei" címen 1997-ben pályázatot írt ki az akkori Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium. A pályázat az Alföld program keretei között került meghirdetésre, ezert csak az Alföld tanyás térségeiből érkeztek a pályázatok, melyek inkább beszámolók, vallomások voltak.
Igen, vallomások! Hiszen sokan félszegen merték bevallani, hogy miközben a legtöbb ember menekül a tanyáról, ők szeretik ezt az életmódot, hisznek abban, hogy van Jövője a tanyának! Az őszinte gondolatokból, racionális helyzetfelismerés mellett az érzelmek sütöttek át. Ezek az emberek tudatában vannak azoknak az értékeknek, melyek a tanyasi életmódban, ebben az embert próbáló, de mindenén kárpótlási adó szilaj életformában rejlenek.
A tanyasi emberek nagyon bátran vállalják a nehézségeket, de a talpon maradás küzdelméről szóló írások fel kell, hogy ébresszek azok lelkiismeretét, akik kényelmes módon elhárítják magokról e sokat próbált népesség gondjának felelősségét.
A pályázók között voltak, akik romantikát keresve, vagy a városi életmódtól menekülve vonultak ki a tanyasi magányba, csendbe.
Voltak olyanok, akik üzleti vállalkozásként idegenforgalmi látványosságot varázsoltak a tanyából és az elfelejtett életmód tárgyi emlékeinek felelevenítésével, a kedves vendégszeretettel tényleg sok városit ki tudtak csalogatni.
Voltak, akik kényszerből maradtak a tanyán, mert nem találtak másutt lehetőséget, nem tudtak váltani. Biztos, hogy sok idős ember maradt némán, akikhez nemhogy e pályázat híre nem jutott el, de talán emberi szót is ritkán hallanak.
Vissza