Előszó
Költségvetési beszédemben elhangzott ígéretemnek teszek eleget, amikor közrebocsátom ezt a művet, amely több évi szorgalmas munka eredményeként az első lépést teszi meg a tanyai közigazgatás...
Tovább
Előszó
Költségvetési beszédemben elhangzott ígéretemnek teszek eleget, amikor közrebocsátom ezt a művet, amely több évi szorgalmas munka eredményeként az első lépést teszi meg a tanyai közigazgatás végleges rendezésére.
Előkészítő munkálataink során bejártuk a nyíregyházi bokortanyákat, Szeged széles határát, Kecskemét kertekké változott homokos földjét, a Hajdúság, a Hortobágy végeláthatatlan rónáit, felkerestük Békés és Csanád, Bács-Bodrog és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyék tanyavidékeit és a Dunántúl más típusú külterületi lakott helyeit. Joggal állíthatom, hogy otthonában látogattuk meg a tanyai magyart. Mindenütt lelkiismeretesen kiderítettük és feljegyeztük, ahol eddig a tanyai közigazgatás terén történt valami. Természetesen híven kimutattunk számos hiányt, amelyeket a tanyai lakosság gondozása érdekében a jövőben pótolnunk kell.
Nem azt néztük, hogy a múltban mit mulasztottunk. Munkánk során mindig csak azt keressük, melyek manapság a feladatok, mi a tennivalónk a tanyai lakosság közigazgatási gondozása érdekében. Nem színezzük a tényeket, amikor Csonkamagyarország lakossága közel tizedrészének, kb. hétszázezer léleknek elsőrendű életérdekeit vesszük fontolóra. Mindig és mindenütt csak tényeket szólaltatunk meg, mert meggyőződésünk, hogy a tények magukért beszélnek és azokat a legegyszerűbb ember is megérti.
E kiadványt eljuttatjuk mindenüvé, ahol a tanyai kérdés nagy nemzetpolitikai kérdését, a magyarságnak ezt az életérdekét szeretettel gondozzák: a közigazgatás vezetőihez, az országház tagjaihoz, az egyházakhoz, a társadalmi egyesületekhez és más érdekeltekhez. Hisszük, hogy így egységes közvélemény fogadja majd a közeljövőben benyújtandó tanyai közigazgatási törvényjavaslatot.
Vissza