Előszó
1919-2009 közel egy évszázad, kilencven esztendő, egy hosszú emberélet, mely magában foglal tragikus történelmi eseményeket, század- és ezredfordulót is egyben. Egy iskola életében is jelentős kor,...
Tovább
Előszó
1919-2009 közel egy évszázad, kilencven esztendő, egy hosszú emberélet, mely magában foglal tragikus történelmi eseményeket, század- és ezredfordulót is egyben. Egy iskola életében is jelentős kor, hiszen az említett vérzivataros történelmi korszak az iskolánkat, annak tanárait és tanulóit egyaránt közvetlen közelről érintette. A pesti zsidó hitközség tagjainak felajánlásaiból, anyagi áldozatvállalásából megindult építkezés befejezése előtt megkezdődött a tanítás a gondolatilag, koncepcionálisan kész oktatási és nevelési tervek alapján a Wesselényi, illetve a Síp utcában. A korszak leghaladóbb gondolkodású pedagógusa, oktatási szakembere dolgozta ki az iskola struktúráját, pedagógiai célkitűzéseit: Kármán Mór (1843-1915), aki a tanárképzéshez kapcsolódó gyakorlóiskola megalapítója is volt.
Ő nemcsak szorgalmazta, szervezte a zsidó iskola létrehozását, de kiváló szakmai tudását, modern pedagógiai szemléletét, nevelési elveit leírva határozta meg annak az intézménynek a működését, amely később már fel is épült az Abonyi utca és a Szent Domonkos utca sarkán Zuglóban - ezt Kármán Mór ugyan nem élte meg, de szellemi hagyatéka továbbra is meghatározó volt.
Az egyre nagyobb létszámú iskolában széles spektrumban tanulhattak a diákok. A klasszikus gimnázium mellett ipariskolai rész is működött az épületben.
A numerus clausus következtében, az elnyomás, a zsidók értelmiségből való visszaszorításának időszakában paradox módon az intézmény egyre virágzóbb, egyre magasabb színvonalú lett, hiszen az egyetemi katedrákról kiszorult kiváló professzorok, tudósok tanítottak nagyobb számban itt. Az Emlékkönyv 1919-től 1952-ig, az államosítás bekövetkezésének időszakáig pillant bele az iskola életébe. A történetek, visszaemlékezések az immár legendává, klasszikussá vált tanárokat idézik fel. Azonban a kötet természetesen felöleli az itt érettségizők névsorát az 1998-ig az iskolában tanulókkal bezárólag, valamint az 1952-ig itt tanító tanári testület tagjainak neveit is.
létszámok tükrözik a történelmi eseményeket. A holokauszt utáni tragikus létszámcsökkenés létező cáfolata a holokauszttagadók sajnos meglévő táborának.
Vissza