Előszó
E könyv szerzőjét is a tolnai táj, s benne Tamási városa karolta, ölelte élete nagy részén át.
Emelkedett szellem volt ő, azon magyar tanítók, lelkészek fajtájából, akik vallották: nem épülhet...
Tovább
Előszó
E könyv szerzőjét is a tolnai táj, s benne Tamási városa karolta, ölelte élete nagy részén át.
Emelkedett szellem volt ő, azon magyar tanítók, lelkészek fajtájából, akik vallották: nem épülhet jövő múlt nélkül, akik tudták, hogy csupán tenyészi az, aki nem ismeri közös múltunk világát, s akik erőt is e múltból merítenek a jelenhez. Bedeg, Kánya, Kér, Tengőd, valamint a török alatt elpusztult olyan középkori településekről is olvashatunk ebben a könyvben, mint Arcsa, Bat, Békefalva, Biród, Csád, Endréd, Gonozd és Gyánt...
Ezek mind azon falvai a tamási várbirtoknak, amelyek egytől-egyig eleget tettek István király törvényének, azaz tízfalunként egy templomot emeltek.
Előbb közös Isten házát építették fel, majd gyarapodván, melyik-melyik a magáét, amelyeket imakönyvvel a püspök látott el, kegytárgyakkal pedig a király.
Szent István korában néhány évtized alatt több, mint ezer templom épült, települések egész sora szervezte meg a maga vallási életét, alakult lelki közösséggé, s plántálódott el így a letelepült nép soraiban az európai írásbeliség.
Ennek teljesítésére csak egy olyan nép lehetett képes, amely magas szintű civilizációt hozott magával a Kárpát-medencébe.
Papp István esperesplébánosnak e munkája szép hozzájárulás nemzeti önismeretünk teljesebbé válásához.
Nem véletlen tehát, hogy a millenniumi kormánybiztos anyagi támogatása segítette világra ezt a kötetet, amelyet magam is, mint Tamási városának felkaroltja-neveltje, országgyűlési képviselője, jó szívvel ajánlok minden néprajz és helytörténet iránt érdeklődő figyelmébe.
Vissza