Előszó
Részlet a könyvből:
FELKÉSZÜLTSÉG TÁJKÉPFOTOGRAFÁLÁSRA
Az objektív fényereje
A tájképfotografálónak nem kell túlzottan nagy igényeket támasztania a gép objektívjének fényereje tekintetében....
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
FELKÉSZÜLTSÉG TÁJKÉPFOTOGRAFÁLÁSRA
Az objektív fényereje
A tájképfotografálónak nem kell túlzottan nagy igényeket támasztania a gép objektívjének fényereje tekintetében. A tájkép-témák legtöbbje nagyon jól fotografálható kis fényerejű objektívvel is, még kézben tartott géppel is. Nagyobb fényerejű objektívre csak a következő esetekben van szükség :
1. Ha a felvétel mozgásban lévő közlekedési eszközről, hajóról vagy vonatról történik és ez rövid, 1/100-1/300 mp-es vagy még rövidebb expozíciós időt követel.
2. Ha a felvétel tárgya nem tiszta tájkép, hanem olyan, amelyen a táj csak háttérül szolgál valamely mozgásban lévő jelenethez: aratás vagy más mezei munka, játék vagy sportjelenet. Az ok ugyanaz, mint az előbbi: a mozgás rövid expozíciós időt kíván.
3. Ha röviden kell exponálnunk, mert a növényzet széltől, vihartól erős mozgásban van.
4. Ha kézben tartott géppel rossz fényviszonyok között akarunk tájképet fotografálni: ködös, borús időben, hajnali vagy alkonyati szürkületben, sűrű facsoportnak, erdőnek félhomályában.
5. Ha bármi okból olyan erős szűrőt kell használni a felvételhez, amely az expozíciós időt annyira megnyújtja, hogy ezáltal gyenge fényerejű objektívvel a kézből való fényképezés lehetetlenné válna.
6. Ha kézben tartott géppel infra-vörös vagy színes negatívanyagra fotografálunk.
Vissza