Előszó
A Mérnöki Továbbképző Intézetben tartott előadásaim - amelyeknek szövegét ez a füzet tartalmazza -, túlságosan hosszúra nyúltak volna, ha mindazokkal a szűrőkészülékekkel részletesen foglalkozni akartam volna, amelyeket a különféle iparokban használnak.
Ezért az elvek kifejtésére s a legfontosabb készülékeknek - mint példáknak - ismertetésére kellett szorítkoznom. Igyekeznem kellett továbbá az ismertetett készülékek szerkezetét néhány szóval megmagyarázni. Az előadásaimhoz tartozó képek éppen ezért nem részletes szerkezeti rajzok, hanem csupán arra valók, hogy a készülékek technológiai rendeltetését és működési elvét könnyen és gyorsan érthetővé tegyék. Aki egyvalamely szűrőkészülékkel részletesen akar megismerkedni, annak nyilván a szerkezeti részleteket is tanulmányoznia kell, de erre előadásaim már nem nyújthatnak lehetőséget. Mégis, remélem, többet nyújtok egyszerűsített szerkezeti rajzaimmal, mintha - a vegyi ipari készülékekről szóló művekben általában szokásos eljárást követve - a készülékek külsejét feltüntető fényképeket közöltem volna. A készülékek teljesítményéről nem közlök számadatokat. „A szűrés teljesítménye" című fejezetből kitűnik, hogy a teljesítmény mennyi tényezőtől függ. Röviden, az előadásaimba beilleszthető terjedelemben a készülékek teljesítményeire vonatkozó adatok nem voltak összeállíthatók.
A szűrés célja folyadékban vagy gázban elosztva levő, többé-kevésbé apró szilárd testek elválasztása. Az iparokban vagy azért van szükség ilyen elválasztó műveletekre, hogy valamely értéktelenebb folyadékból értékes szilárd anyagot nyerjünk, vagy pedig azért, hogy valamely értékes folyadékot derítsünk, vagyis azt a benne levő tisztátlanságtól megszabadítsuk.
Nemcsak szűréssel lehet az elválasztást véghezvinni, hanem más mechanikai művelettel - ülepítéssel - is. A szűrés műveletét az ülepítéssel szemben az jellemzi, hogy a folyadék olyan anyagnak - szűrőnek - csatornáin áramlik keresztül, amely a szilárd testeket nem engedi át. Azok a szilárd testek, amelyeknek méretei nagyobbak, mint a csatornák keresztmetszeti méretei, nem tudnak a szűrőbe behatolni: ezek a szűrő felszínére rakódva válnak el a folyadéktól. A folyadék lassú átáramlása közben a csatornákba behatoló kisebb testek pedig leülepednek a csatornák belső falára s a falhoz tapadva és adszorbeálódva maradnak vissza a szűrőben.
Az I. részben a cseppfolyós anyagok szűrésével és azokkal a készülékekkel fogok foglalkozni, amelyekkel ezt a műveletet nagyban, iparilag meg lehet valósítani. A II. részben ugyanezt a gázokra vonatkozólag fogom tárgyalni.
Vissza