Előszó
Sztálin elvtárs a Nagy Októberi Szocialista Forradalom 26. évfordulóján elmondott beszédében ezzel a két mondattal fogalmazta meg a sztálingrádi csata jelentőségét: „Sztálingrád volt a német fasiszta hadsereg alkonya. A sztálingrádi csata után, mint ismeretes, a németek nem tudtak többé magukhoz térni." A szovjet hadsereg a sztálingrádi győzelem után másfélezer kilométeres fronton indított támadást a fasiszta hordák ellen, és megkezdte az ellenség kiűzését a szovjet földről. A sztálingrádi csata mindenekelőtt a sztálini előrelátás és a sztálini vezetés, a sztálini stratégia győzelme, de ugyanakkor méltán lett jelképe a szovjet nép hősiességének és bátorságának is.
Nyikolaj Virta forgatókönyve nemcsak a front eseményeivel ismerteti meg az olvasót, nemcsak a fronton küzdő katonák életét és hősi harcát ábrázolja, hanem bemutatja a harcot irányító vezérkarok, parancsnokságok, sőt a Főhadiszállás munkáját is, és világos képet ad a hatalmas sztálini terv megszületéséről és végrehajtásáról. Ábrázolja az egész szovjet népnek a győzelem érdekében végzett áldozatos termelőmunkáját, nyomon követi az ellenség minden mozdulatát, rámutat a német fasiszta „hadvezetés" hibáira és leleplezi az angolok és amerikaiak kétkulacsos politikáját. Virta forgatókönyve hű tükörképe a Nagy Honvédő Háború perdöntő szakaszának. Új műfaj: egy dokumentum-művészfilm szövegkönyve, a szovjet filmírás, a szovjet filmdramaturgia nagy eredménye.
Nem feladata a bevezetőnek, hogy elmondja, amit ebben a könyvben Virta mond el. De hogy összefüggéseiben lássuk ennek a hatalmas csatának eseményeit, hogy helyesen mérhessük fel az egyes hadműveletek és az egész csata jelentőségét, fel kell elevenítenünk a Nagy Honvédő Háború történetét. A forgatókönyv úgyszólván tankönyve a győzelem tudományának, a sztálini stratégiának: mind elméletét, mind gyakorlatát bemutatja ennek a stratégiának, mégpedig érthető, világos, olvasmányos képsorain keresztül. Sokrétű, hatalmas anyagot foglal egybe, dokumentumok, megtörtént események, parancsok, levelek és újságok anyagát használja fel, hogy pontosan és érzékletesen tükrözhesse azt a „még soha nem látott méretű" csatát, mely hosszú időre eldöntötte az emberiség jövőjét.
Vissza