Előszó
ELŐSZÓ AZ ELSŐ KIADÁSHOZ
A Szovjetunió európai része és a Kaukázus természeti földrajzának ez az egyetemi tankönyve a földrajzi fakultások egyetemi programmjai alapján készült. A szerző szeme előtt az a cél lebegett, hogy Összefoglaló művet adjon arról az óriási új anyagról, amely a Szovjetunió természeti gazdagságának kutatása során a szovjet szocialista építkezés korában felhalmozódott. A főiskolák részére szolgáló tankönyvnek tükörképet kell adnia a haladó szellemű földrajztudomány mai színvonaláról, különösen a szovjet geomorfológia kimagasló fejlődéséről, amely a gazdasági élet számos ágában nyer alkalmazást. A felszín eredete és kialakulása ugyanis sok tekintetben meghatározza a tájak általános jellegét és átalakulásukat, ezért a földrajzi kutatók természetesen nagy figyelmet fordítanak ezekre a kérdésekre, valamint az egyes természeti földrajzi elemeknek s ezek összefüggéseinek tanulmányozására.
A térszín egyes részeit jellemző természeti komplexusok meghatározása megadja a gazdasági rajonbeosztás lényeges előfeltételeit is. Valamely területnek és természeti erőforrásainak lehető legnagyobb mértékű felhasználása és kiaknázása feltétlenül megköveteli a Szovjetunió valamennyi fontosabb fizikai földrajzi sajátosságának tanulmányozását.
Minthogy a földrajzi fakultásokon külön tárgyként szerepel a Szovjetunió gazdasági földrajza, a szerző feleslegesnek tartotta a gazdasági adatok felsorolását, kivéve az olyan részeket, ahol általánosságban utal a természeti erőforrásoknak a földrajzi feltételektől függő elosztására, valamint a tájnak és az embernek kölcsönös kapcsolatára.
Azt is feltétlenül szem előtt kell tartani, hogy a tankönyv korlátozott terjedelme határt szabott a kimerítő tárgyalásnak, hiszen a hatalmas kiterjedésű ország természete rendkívül sokoldalú. A könyv egyes részeit ezért kellett tömörebbre fogni, más, földrajzilag bonyolultabb vagy sajátosabb részeket viszont a tárgy fontosságának megfelelően tüzetesebben előadni. Emellett természetesen szerepet játszott az is, hogy mennyire haladt egyes kérdések és vidékek kutatása.
Az Állami Tankönyvkiadó minden tekintetben előzékenyen támogatta a szerzőt abban a törekvésében, hogy a tankönyvet bőségesen elláthassa térképekkel és ábrákkal, amelyek nemcsak a szöveg illusztrálására szolgálnak, hanem lényeges mértékben kiegészítik az anyagot. A közölt ábrák eléggé részletesen tüntetik fel a Szovjetunió és a Kaukázus legjellegzetesebb tájait, bár helyszűke miatt az ábrázolás nem lehetett teljes.
Vissza