Előszó
A világ minden országában rohamosan nő az érdeklődés a Szovjetunió iránt. Mind többen akarják megismerni e hatalmas ország társadalmi és gazdasági rendjét, iparának és mezőgazdaságának fejlődését,...
Tovább
Előszó
A világ minden országában rohamosan nő az érdeklődés a Szovjetunió iránt. Mind többen akarják megismerni e hatalmas ország társadalmi és gazdasági rendjét, iparának és mezőgazdaságának fejlődését, tudományos és technikai téren elért sikereit. A haladó gondolkodású emberek bizakodással, a Szovjetunió ellenségei pedig kényszerű elismeréssel nézik a legelső szocialista ország politikai, gazdasági és kulturális eredményeit.
E nagyszerű eredményeknek több mint negyvenöt évvel ezelőtt, 1917-ben a Nagy Októberi Szocialista Forradalom nyitott kaput. A forradalom megdöntötte a cári Oroszország tőkéseinek és földesurainak hatalmát és létrehozta az első szocialista államot.
A Szovjetunió a Kommunista Párt vezetésével, hősies küzdelmek és áldozatok árán lett egyre erősebb és gazdagabb. Szocialista társadalmi rendjének és gazdasági életének fejlődése a marxizmus-leninizmus tudományos tételeire épült. A fejlődés alapelveit és programját még Lenin dolgozta ki. Ő határozta meg az ország iparosításának és villamosításának, a mezőgazdaság szövetkezetesítésének, a kulturális forradalom végrehajtásának főbb feladatait. A lenini útmutatás alapján a szovjet nép megvalósította a szocializmust és különösen az utóbbi 7-8 év gyorsütemű fejlődése során olyan politikai, gazdasági és tudományos sikereket ért el, amelyek az egész emberiség sorsára kihatnak. A Szovjetunió nemcsak megmutatta azt az utat, amelyen minden nép eljuthat a boldogabb szolidaritás, az egyenlőség és a kölcsönös előnyök szellemében - sokoldalú anyagi és erkölcsi támogatásban részesíti a szocialista országokat, az imperializmus ellen küzdő népeket, s mindenütt a világon legfőbb támasza a haladás erőinek.
A szovjet népnek a szocializmus építésében szerzett tapasztalatai és a kommunista társadalmi rendre való áttérés legújabb nagyszerű eredményei szinte kimeríthetetlen forrást jelentenek hazánk és a többi szocialista ország számára. Különösen döntő jelentőségű a szovjet tapasztalatok körültekintő hasznosítása a mezőgazdaság szocialista rendszerének kialakítása és fejlesztése során. Ez az igen bonyolult politikai és gazdasági folyamat a súlyos problémák sokaságát veti fel, amelyeket eredményesebben és kevesebb áldozattal oldhatunk meg a szovjet tapasztalatok felhasználásával.
Lenin, a szovjet szocialista gazdasági rendszer elméleti megalapozója többek között éppen a magyar és később a Kaukázuson-túli kommunistákat óva intette attól, hogy az oroszországi eseményeket mechanikusan, a történelmi és a gazdasági fejlődés sajátosságainak figyelembevétele nélkül lemásolják. A szovjet tapasztalatokat alkotóan kell felhasználni, ami mindenekelőtt annyit jelent, hogy behatóan és alaposan kell tanulmányozni a fejlődés fő irányait, összefüggéseit és problémáit.
Vissza