1.056.257

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Bálnavadászok a déli Jeges-tengeren

Szerző
Szerkesztő
Fordító
Grafikus
Lektor

Kiadó: Népszava, a Szakszervezeti Tanács Könyvkiadóvállalata
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői kötés
Oldalszám: 139 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 19 cm x 14 cm
ISBN:
Megjegyzés: Mészáros András fekete-fehér szövegközti és egész oldalas rajzai illusztrálják a könyvet. A fedőlapot Langer Emil rajzolta.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A bálnavadászat több évszázados múltra tekinthet vissza. Kezdetben az emberek csak azért vadásztak a tenger óriásaira, hogy élelmet, zsírt és húst szerezzenek maguknak. Idővel azután gyertyát és... Tovább

Előszó

A bálnavadászat több évszázados múltra tekinthet vissza. Kezdetben az emberek csak azért vadásztak a tenger óriásaira, hogy élelmet, zsírt és húst szerezzenek maguknak. Idővel azután gyertyát és szappant, fényezőlakkot és festéket, világítógázt és kenőanyagokat is készítettek a bálnazsírból. Megbecsülték a halcsontot is, amelyet magas gallérok, krinolinok, női fűzők, sisakforgók készítéséhez használtak. A tengerek és óceánok erdőtlen partvidékén a halcsontot gyakran építőanyagul is használták, gerendák és deszkák helyett, házak és kerítések építéséhez.
A technika fejlődése folytán a bálnatest felhasználása módosult. A villamosság felfedezése következtében a gyertyafogyasztás erősen csökkent, a világítógáz-szükséglet pedig szinte teljesen megszűnt. A celluloid, a plasztikus anyagok teljesen pótolják a halcsontot. A fényezőlakkot és a festékeket túlnyomórészt vegyi úton állítják elő. Ezzel szemben számos újfajta készítményt állítanak elő a bálnatest anyagaiból. A bálnavadászat manapság is fontos szerepet játszik sok ország gazdasági életében. Nagy hasznot hajt a Szovjetunió népgazdaságának is. A Szlava flottilla termékeiből például kiváló minőségű margarint és szalonnát, valamint A-vitamint, inzulint, kolesztrint és más gyógyszerkészítményeket állítanak elő. A bálnák zsírját, irháját, lisztté őrölt húsát mind nagyobb mértékben alkalmazzák a bőr-, vegyi- és illatszer iparban, továbbá a mezőgazdaságban. Csupán gyógyszerészeti, étel- és műszaki zsírból akkora mennyiséget termelünk egyetlen bálnavadász-évadban, amennyit két és fél millió juhból lehetne előállítani. A Szlava minden útja sok tízmillió rubel hasznot hajt a szovjet államnak. Vissza

Fülszöveg

Minden év októberében elindul útjára Ogyesszából a Szlava bálnavadász-flottilla. Novemberben, amikor a déli féltekén beköszönt a nyár, a flottilla Antarktisz vidékére ér. Itt a szovjet bálnavadászok márcdiusig tevékenykednek és feldolgozzák az elejtett bálnákat.
E könyvben Alekszej Nyikolajevics Szoljanyik, a Szlava flotta vezető kapitánya számol be a bálnavadászok hetedik útjának munkájáról és élményeiről, Antarktisz természeti viszonyairól.
A flotta b álnav adászatait Sz. Szinyelnyikov jegyezte fel.

Tartalom

Flottillánk: Vizen úszó ipari kombinát3
Idegen partok mentén dél felé10
Forró nyárból a jeges nyárba21
Átkelés az egyenlítőn39
Zord jéghegyek között45
Messze délen jég véd a széltől90
Hazafelé115
Utószó134

A. Szoljanyik

A. Szoljanyik műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: A. Szoljanyik könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem