Előszó
Az 1927-28-as tanévet Radnóti Miklós (korábbi nevén: Glatter Miklós) Liberecben (német nevén: Reichenberg) töltötte. A nemrég érettségizett tizennyolc éves fiatalember 1927 októberében érkezett a csehszlovákiai városba, miután engedett anyai nagybátyja és gyámja, Grósz Dezső kívánságának, aki azt akarta, hogy unokaöccse az ottani Állami Textilipari Szakiskolában sajátítsa el annak a mesterségnek az alapjait, amelyre szánja. A jóhírű iskolában az érettségizettek számára létesített egyéves, német nyelvű szövőtanfolyam diákja volt. Radnóti azonban már ekkor költőnek és tanárnak készült, nem szívesen látogatta az iskolát, a tantárgyak közül csak a mintatervezés érdekelte, lírai ancata borzongott a gépek világától. Hazaküldött levelei is ezt a hangulatot tükrözik. Ugyanakkor nagyon aktívan bekapcsolódott a városban folyó vidám diákéletbe, szeretett kirándulni, sportolni (úszott, váltót futott, síelt) táncolni járt, kávéházakat látogatott, baráti összejöveteleket szervezett. Volt diáktársai úgy emlékeztek meg róla, mint élénk szellemű, jó ízlésű, okos, szerény, jószívű, minden iránt érdeklődő fiatalemberről. A szellemi tevékenységet, a költészetet mindennél többre becsülte. Az anyagiak kevésbé érdekelték, kerülte a feltűnőséget. Sokat olvasott, próbálkozott fordításokkal, számtalan levelet írt - és továbbra sem hagyott fel a már középiskolás korában céltudatosan elkezdett versírással Verseit - mint élete folyamán később is - noteszokba jegyezte fel, formálta, alakította azokat. Tanfolyamtársai nem ismerték erről az oldaláról.
A libereci év talán nem is került volna be kellő súllyal a jövendő költő életébe és munkásságába, ha ez az ifjú ember nem találkozik Tinivel, a 17 éves cseh-német lánnyal, akinek a magyar irodalom számos libereci verset „köszönhet". Köztük egy teljes szerelmi ciklust „Die Liebe kommt und geht" alcímmel, és olyan költeményeket, minta Tájkép, a C. Neumann & Söhne, a Nocturno és a Nyár van címűek. Tini emlékéhez fűződik a már érett költő Emlék című verse és a Pillangó című novella. Tini volt az a Múzsa, aki Radnóti ekkori távoli budapesti diákszerelme, majd későbbi felesége, Gyarmati Fanni mellett az egyik legfontosabb nőalak volt a költő életében.
Liberec városa joggal büszkélkedhet azzal, hogy egy híres magyar költő itt diákoskodott. Sokéves előkészület után elkészült kétnyelvű kiadványunk az itt keletkezett és ihletett művek első cseh nyelvű áttekintését foglalja magában. Ezzel a kötettel, a „zsengék" bemutatásával szeretnénk az irodalomkedvelő olvasóknak betekintést adni egy költői pálya indulásába. Reméljük, hogy segítségével újabb tartalommal sikerül megtölteni a Radnóti Miklósról alkotott képet. A magyar irodalom immár klasszikusának képét, amelyre a textilipari középiskola falán 1972-ben elhelyezett, majd 2014-ben, a magyarországi holokauszt és a költő halálának 70. évfordulójára való megemlékezés keretében lecserélt és újraavatott emléktábla utal.
Vissza