Fülszöveg
A liturgiában „Isten népe részt vesz Isten művében". Isten nem végzi ii üdvösségünk művét, mert ennek a műnek alapja a Vele való személyes 1« A liturgia feltételezi, hogy a jelenlévők valóban megtért, hivő testvérek, akik Ittfíe-sik Isten akaratát életükben, ezért nem magyarázza hitünket, hanem ünnepli aZt."
A liturgikus katekézis nem a szentmise részletes magyarázatával foglalkozik elsősorban, hanem Jézus Krisztus személyével, tanításával, eljövetelének céljával, megváltó jellegével, csodáinak és állandó jelenlétének bemutatásával. Addig, amíg a hívő nem tudja felfogni Jézus megtérésre való felszólítását, és választ adni rá, addig más témákkal nem is lehet foglalkozni, mivel a hit Jézus Krisztusban a katekézis alapja. A hit megalapozása után lehet annak jeleivel és szimbólumaival formáló erővel hatni az ember életére. A cél: az átalakult élet, amely Jézus Krisztusra hasonlít; azaz az a radikális megtérés, amely teljes szabadsággal éli az evangéüum tanítását a hétköznapi életben....
Tovább
Fülszöveg
A liturgiában „Isten népe részt vesz Isten művében". Isten nem végzi ii üdvösségünk művét, mert ennek a műnek alapja a Vele való személyes 1« A liturgia feltételezi, hogy a jelenlévők valóban megtért, hivő testvérek, akik Ittfíe-sik Isten akaratát életükben, ezért nem magyarázza hitünket, hanem ünnepli aZt."
A liturgikus katekézis nem a szentmise részletes magyarázatával foglalkozik elsősorban, hanem Jézus Krisztus személyével, tanításával, eljövetelének céljával, megváltó jellegével, csodáinak és állandó jelenlétének bemutatásával. Addig, amíg a hívő nem tudja felfogni Jézus megtérésre való felszólítását, és választ adni rá, addig más témákkal nem is lehet foglalkozni, mivel a hit Jézus Krisztusban a katekézis alapja. A hit megalapozása után lehet annak jeleivel és szimbólumaival formáló erővel hatni az ember életére. A cél: az átalakult élet, amely Jézus Krisztusra hasonlít; azaz az a radikális megtérés, amely teljes szabadsággal éli az evangéüum tanítását a hétköznapi életben.
A liturgikus katekézis egy életen át tartó folyamat, amely abban segít, hogy a hivő „hazaérkezzen" imádságban és imádásban Istenéhez, és tudatosan dicsőítse Öt, aki életének Ura.
Ez a könyv segít jobban megérteni, mit jelent a szentmise Uturgiájának egy-egy része, gesztusa, mozzanata, felépítése, célja. Ajánljuk lelkipásztoroknak, katekétáknak, szülőknek, akik szívükön viselik a szentmise mélyebb megértésének elősegítését.
Fogassy Judit SDSH szerzetes, a Jézus Szíve Nővérek Társaságának tagja, a Hitoktatási Bizottság pedagógiai munkatársa, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye hitoktatási felügyelője. Több mint harmincéves tanítási-nevelési gyakorlattal rendelkezik gyermekek, fiatalok, felnőttek, családok körében. Több évig végezte szolgálatát missziós körülmények között, többféle népcsoport körében, más-más kultúrában. Hosszú éveken át egyházmegyei katekétaképző intézményekben a katekéták fölkészítését irányította. Jelenleg a Sapientia Szerzetesi Főiskola kateketika, pedagógia és módszertan tanáraként is dolgozik. Könyvének lapjait sajátos szemléletmód hatja át, melyet az istenszeretet érlelt meg; megközelítése, látásmódja friss, eleven, mindennapos istenkapcsolatban gyökerezik.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Hitoktatást Bizottsága a katekétáknak kíván segítséget nyújtani e könyvsorozattal. A már megjelent és tervezett kötetek - a katekézisben önállóan ís nagyon fontos -gyakorlati témákat tárgyalnak: módszerek, liturgikus nevelés, biblikus katekézis, felnőttek katekézise, családi katekézis A sorozatot maguk az érintettek is alakíthatják kérdéseik, problémáik megfogalmazásával.
Reményünk szerint segítséget jelentenek a lelkipásztorok, katekéták, plébániai csoportvezetők számára a katekézis újabb feladatainak megoldásában, illetve gyakorlati ötletekkel, módszerekkel egészítik kí az alapképzés során tanultakat.
Udvardy György sorozatszerkesztő
Vissza