Előszó
Rendhagyóan aktuális kötetet ajánlok a kedves olvasó figyelmébe.
Ez a könyv a szentesi Táncsics Mihály népi kollégiumnak állít emléket, s annak a generációnak, amely a háború romjaiból újjáépülő...
Tovább
Előszó
Rendhagyóan aktuális kötetet ajánlok a kedves olvasó figyelmébe.
Ez a könyv a szentesi Táncsics Mihály népi kollégiumnak állít emléket, s annak a generációnak, amely a háború romjaiból újjáépülő országban alapvető feladatának tekintette a tanulás lehetőségéről elzárt fiatalok tanítását is.
A népi kollégiumi mozgalom akkor sok ezer fiatalnak jelentett új esélyt, hisz indíttatásuk, családi hátterük, a szűkös viszonyok nem tették volna lehetővé a tanulásukat.
Felsorolni is nehéz mindazokat, akik e mozgalom révén léphettek a tudományos, a művészi, a diplomáciai pályára, lettek az egyetemes magyar szellemiség meghatározó nagyjai, és neveltek újabb és újabb generációkat. E mozgalom nélkül a tehetségük elkallódott volna, s nélkülük ma mindnyájan szegényebbek lennénk.
Akadémikus földink, Pataki Ferenc itt közölt írásából megtudjuk: szentesi elméből fakadt az egész népi kollégiumi mozgalom eszméje, hiszen városunk szülötte, Boros Lajos matematikus kezdeményezte a harmincas években.
Mai polarizálódó világunkban újra aktuális a gondolat, amely minden buktatója ellenére azt tűzte ki célul, hogy segítse a hátrányos helyzetű fiatalok tanulását, adjon esélyt a tehetség kibontakoztatásának. Kitáruló és globalizálódó életünkben e kis nép nem engedheti meg magának, hogy fiataljainak tehetsége veszendőbe menjen.
A tudáshoz, a művelődéshez sokféle út vezet. Minden tisztelettel megérdemelnek azok, akik az utakat kinyitják és végigmennek rajtuk.
E kis kötet ma már történelemkönyv is, vele félmúltunkból tűnik el egy fehér folt. Ugyanakkor visszaemlékezéseivel úgy szól a múltról, hogy a mindenkori döntéshozókat figyelmezteti a jövővel, a hátrányos helyzetű fiatalokkal kapcsolatos felelősségükre.
Szirbik Imre
polgármester
Vissza