1.067.358

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Szentendrei Művésztelep és a Szentendrei Festők Társaságának iratai és dokumentumai 1926-1951

Szerkesztő
Fordító
Lektor
Szentendre
Kiadó: Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága
Kiadás helye: Szentendre
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 255 oldal
Sorozatcím: Szentendrei Múzeumi Füzetek
Kötetszám: 4
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 978-963-9590-17-7
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Szentendrén kibontakozott festészet alapos, tudományos igényű kutatását a kortárs Turchányi Erzsébet után Haulisch Lenke kezdte el 195 8-ban. Jócskán megkésve, húsz évre rá, 1977-ben jelent meg a... Tovább

Előszó

A Szentendrén kibontakozott festészet alapos, tudományos igényű kutatását a kortárs Turchányi Erzsébet után Haulisch Lenke kezdte el 195 8-ban. Jócskán megkésve, húsz évre rá, 1977-ben jelent meg a tárgyról írott könyve,,A szentendrei festészet kialakulása, története és stílusa 1945-ig" címmel az Akadémia Kiadó gondozásában, amely még ha adatainak egy részében pontosításra is szorul, egyes megállapításait vitatni lehet, ma is alapmű. Azóta a részletekben történt számottevő előrehaladás életművek monografikus feldolgozásával, időszakok és kiemelt problémakörök alapos megkutatásával és bemutatásával.
Mind Haulisch, mind az utána következők munkáját, feltáró tevékenységét jelentékeny módon megnehezítette, hogy nem állt rendelkezésre hiteles, elsődleges forrás, irattári anyag. Néhány véletlenül megőrződött jegyzőkönyv, közérdekű informatív értékkel bíró magánlevél, aprónyomtatvány stb. vált ismeretessé, bukkant fel és hullott alá abból a feltételezett gazdag terítékből, amelyet a Szentendrei Festők Társasága mint a 7700/I922.B.M.VII. számú rendelete, azaz az egyesülési törvény rendelkezései szerint alapított és működő legitim szervezet köteles volt készíteni, vezetni, megőrizni. Belefoglalva a napi ügyes-bajos dolgaikban folytatott levelezést, amelynek irattári archiválása ugyancsak előírás volt.
Az alapiratok hiányában kutattunk, próbáltuk kideríteni a tényeket. Elsősorban szóbeli közlésekre, a festők és a velük kapcsolatban állott városi polgárok, egyéb érintett személyek szubjektív torzításoktól sem mentes, ámde esetenként roppant színes (kerekded és csattanós) történetekké formált, ekként továbbadott visszaemlékezéseire hagyatkozva.
Kiváltképp az adatközlők érdeme és tisztessége, hogy mind a tények, mind az összefüggések dolgában viszonylag kevés téves információ jelent meg nyomtatásban, kivéve éppen az iratanyag eltűnésének, feltételezett megsemmisülésének ügyét, amelyre tévesen következtettünk a festők elmondása alapján.
A Pest Megyei Levéltár átszervezése során, iratkötegeinek vagy iratkötegei egy részének az 1970 - 80-as évek fordulóján Vácra történt átszállításakor került elő a Szentendrei Festők Társaságának iratanyaga. Ott nemcsak leporolták, de lelkiismeretesen revíziózták az anyagot. Vissza

Tartalom

6 Tóth Antal:
Előszó
10 A Szentendrei Festők Társasagának jegyzőkönyvei, 1928-1951
(Közreadja és bevezeti: Schleininger Tamás:)
74 A Szentendrei Festők Társaságának általános iratai, 1932-1951
(Közreadja és bevezeti: Sümegi György:)
179 Chikán Bálint:
Néhány dokumentum a Szentendrei Művésztelep korai éveiből
188 Mazányi Judit:
Egy, a Szentendrei Művésztelepre vonatkozó 1930-as évekbeli
dokumentum és annak értelmezése
197 Antal Tóth:
Summary
200 Fotók és dokumentumok
a Szentendrei Művésztelep életéből
és a Szentendrei Festők Társaságának irataiból, 1926-1951
242 Képjegyzék
251 Függelék:
Az iratanyag lajstroma
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem