Előszó
Azt hiszem, éppen itt az ideje, hogy a nemikérdések tudnivalóit ismertető új könyv jelenjen meg a magyar közönség számára. A régiek nem csak azért avulnak él, mert a tudomány halad és változik,...
Tovább
Előszó
Azt hiszem, éppen itt az ideje, hogy a nemikérdések tudnivalóit ismertető új könyv jelenjen meg a magyar közönség számára. A régiek nem csak azért avulnak él, mert a tudomány halad és változik, hanem főképpen azért, mert a közérdeklődés forgandó. Nem szeszélyből, hanem mert a társadalmi, gazdasági és erkölcsi viszonyok változása mindig más kérdéseknek ad aktuális szükségességet. Ami fontos vagy nevezetes, vagy érdekes volt akár csak tíz év előtt is, azt nem is annyira a tudomány, mint az idők szelleme haladta meg annyira, hogy vagy eltűnt, vagy mindennapi dolog lett belőle, - aminélfogva legalább is egészen más hangon kell róla beszélni. Az ilyen tárgyú könyvnek igen hamar csak »történelmi« jelentősége lesz, feltéve, hogy egyáltalában van jelentősége. Ez a könyv mai. Arra akar felelni, amit a komolyan érdeklődő közönség ma kérdez.
A nemikérdéseknek az a része, amire népszerű könyvnek felelnie kell, nemcsak korok, hanem országok, népek szerint is változik. A szerelmi élete minden népnek egyéni, az érzések, szokások, a gondolatbeli konvenciók és még az erkölcsi nézetek is majdnem úgy megváltoznak az országok határánál, mint a népek anyanyelve. Azért kellett ezt a művet egyszerű fordítás helyett átültetni, nemcsak nyelvében, hanem mindenképpen magyar könyvet csinálni belőle. Ezért vállaltam, hogy a munkatársaimmal együtt készült fordítást magam dolgozzam át a magyar érdeklődés számára, amit elég sok oldalról volt alkalmam évtizedek alatt megismerni. Az átdolgozás sokszáz kis részletét a szövegben megjelölni feleslegesnek érzem. Azt meg kell mondanom, hogy ami »kórtörténet«, vagy egyáltalában eset előfordul, az mind az eredeti anyag. Magyar eseteket (sokszor megírtam már) ilyen dolgokban lehetetlenség közölni, mert vagy ráismerhetnek az ismerősök, vagy úgy meg kell változtatni, hogy már semmi lényeges se igaz benne. A lélektani, idegorvosi részeket sok helyütt segítettem érthetőbbé és valóságosabbá tenni, a könyv legvégét, a prostitúció okairól egészen magam írtam.
Vissza