Előszó
A székesfehérvári egyházmegye megalapításának 200. évfordulóját ünnepli ... 1777-1977... Ezt az ünnepi alkalmat azzal is ünnepélyesebbé kívánjuk tenni, hogy egyházmegyénk Schematismusát jubileumi köntösben és gazdagabb tartalommal indítjuk útjára.
Miben mutatkozik meg a nagyobb terjedelme? Néhány pontban röviden erre kívánok választ adni:
1. Egyházmegyénk történetének összefoglaló bemutatásában.
2. Aztán abban, hogy az egyes plébániák revideált és kiegészített története mellett közöljük a múlttal rendelkező filiák történetét is. Közöljük továbbá a plébániák alapításától kezdve ott működő vezető lelkipásztorok nevét és működési idejét.
3. Szerepel néhány telepes község származására vonatkozó történelmi adat. - Hiszem, és remélem, hogy ehhez hasonló adatok közlését a jövőben folytatni tudjuk.
4. Bemutatjuk a templomtitulusok, templombúcsúk és az évi szentségimádások jegyzékét
5. Az előző Névtárak hiányosságait kívántuk pótolni. A gyakorlati használhatóság okából közöljük a plébániák pontos címadatait, továbbá a nyugalmazott és külföldön élő papjainkra vonatkozó adatokat is.
6. Térkép gazdagítja a jubileumi Névtárat, gondoljuk, ez is nagyban elősegíti a tájékozódást. Túl e segítségen, hasznosan rögzít le térképészeti adatokat legújabb korunkból.
Amikor megünnepeljük egyházmegyénk 200 éves jubileumát, nem dicsekvésből tesszük ezt, hanem abban a meggyőződésben, hogy ez a 200 esztendős múlt szerves része az 1000 éves Székesfehérvár történetének és egyben hazánk 1000 éves történetének is.
A mai püspöki székesegyház előtti téren színes kövek jelzik Fehérvár legrégibb templomának, Géza nagyfejedelem egykori temetkező helyének négy-karéjos alapfalait... Ezek a néma kövek hangosan beszélnek... Történelemről számolnak be... Amellett tanúskodnak, hogy a jelen a múltra épül...
Végül hálás köszönetemet fejezem ki az Egyházmegyei Történeti Munkaközösség tagjainak, továbbá mindazoknak, akik a Névtár összeállítási munkálataiban - bármiféle formában - közreműködtek.
Vissza