Előszó
Tisztelt Olvasó!
Ön egy nagy vállalkozás eredményét tartja a kezében. Az elmúlt évtizedben egyre gyakrabban és egyre erőteljesebben tört felszínre az igény, hogy készüljön átfogó áttekintés Egyetemünkről. Készüljön olyan bulletin, amely adatokban, információkban és illusztrációkban gazdag, szakszerű és elegáns, helyenként angol nyelvre is áttett, vagyis méltó Egyetemünk hazai és nemzetközi rangjához. Az elmúlt két évben - bizonyára a szegedi felsőoktatás 75. évét ünneplő, 1996-ban rendezett, igen sikeres rendezvénysorozat hatására is - felgyorsultak az események. Öröm volt érzékelni, hogy az Egyetem polgárai, oktatók, kutatók, a Könyvtár kitűnő szakemberei mily nagy lelkesedéssel, aktivitással és szakmai felelősséggel láttak munkához.
A kötet több témakör ölel fel. Bemutatja 23 tudományterület oktatásának és kutatásának 1921 és 1998 közötti fejlődését, több esetben utal a kolozsvári előzményekre is. Ugyanebben az időkeretben készült összeállítás az Egyetem külkapcsolatainak alakulásáról, valamint az Egyetemi Könyvtár szerepéről, nagy ívű fejlődéséről. Ezt követi az Egyetem jelenlegi szerkezetének felvázolása, a főbb egységek vezető személyiségeinek felsorolása. Itt jelenik meg a tanszékekről készült rövid összefoglalás-sorozat, amelyben a szerzők bemutatják a jelenleg folyó kutatásokat és kitérnek kutatási terveikre is. Az Egyetem sorsának sajátos alakulása miatt az orvostudományi kutatás, oktatás nem szerepel a kötetben, 1951-ben ugyanis az addig egységes egyetemből kiszakították az orvoskart, amelyből önálló orvostudományi egyetemet hoztak létre. Ez az intézmény ma a nemzetközi hírű Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetem.
Annak ellenére, hogy a kötet több témakörében háromnegyed századot fog át, mégsem tekinthető tudományos igénnyel megírt egyetemtörténetnek. Nem is volt cél, hogy az legyen. De hiszem, hogy hatása meghatározó lesz abban, hogy mielőbb készüljön el Egyetemünk történetének teljes körű feldolgozása.
Remélem Tisztelt Olvasó, hasznos időtöltést ad Önnek a kötet lapozgatása. Adatai, információi és illusztrációi képesek lesznek megjeleníteni valamit az Egyetem szellemiségéből. Ha megérinti Önt ez a szellemiség, kérem ajánlja jó szívvel a kötetet ismerősei, barátai, munkatársai körében. Legyen társunk abban, hogy a József Attila Tudományegyetem ismertsége tovább növekedjék. /Dr. Mészáros Rezső - egyetemi tanár, rektor/
Vissza