Előszó
Jelen kötet célja, hogy támpontokat nyújtson azoknak a szakembereknek, akik törekednek arra, hogy hatékonyabban kommunikáljanak, amikor pácienseikkel, azok családjával vagy éppen a kollégáikkal kerülnek kapcsolatba. Következésképp e kötet hasznos lehet bármely orvos, nővér, pszichológus, mentálhigiénikus, szülésznő, gyógytornász vagy más egészségügyi szakember számára, aki közvetlen vagy közvetett kapcsolatba kerülve kommunikál a páciensekkel.
Számos élethelyzetben - például diagnózisra várva, gyermekszülés idején, életveszélyes állapotban kórházba kerülve és még sorolhatnánk - az érintettek majdnem mindig fokozottabban érzékennyé válnak a szuggesztiókra. Olyanokká válnak, mintha hipnózisban lennének, noha senki nem hipnotizálta őket formálisan. így aztán ugyanazon szuggesztív technikákat alkalmazhatjuk náluk, amelyeket hipnózisban is alkalmazunk, kihasználva ezt a felfokozott fogékonyságot.
Fontos látnunk ugyanakkor, hogy a páciensek a segítő és az ártalmas szuggesztiókra egyaránt nyitottabbá válnak! A kötet célja, hogy igazolja a szavak erejét, és javítsa az olvasó készségét abban, hogy felismerje önnön káros hatásait, és mennél jobban kifejtse és alkalmazza az előrevivő, segítő szuggesztiókat a napi gyakorlatában.
Manapság egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy a pácienseknek nemcsak fizikai (orvosi) ellátásra van szükségük, hanem lélektani támogatásra is. Segítenünk kell őket abban, hogy megértsék a kezelés célját, és hogy az miért jó nekik, tájékoztatnunk kell őket a helyzetről, különösképp a félelemkeltő vonatkozásairól, mindezzel elősegítve, hogy pozitív összkép alakuljon ki bennük. Az egészségügyi személyzet lehet, hogy technikailag kompetens, ám ha ez helytelen kommunikációval társul, a páciensek úgy érezhetik, hogy nem kapnak megfelelő kezelést. Rossz kommunikációval végrehajtott orvosi intervenció - noha lehet, hogy technikailag tökéletes - nemcsak, hogy nem csökkenti a szenvedést, hanem könnyen maga lehet a szenvedés forrása. A helytelen kommunikáció a bizalom és a tisztelet megingásához vezethet, a kezelésre fordított technológiai és financiális befektetést jóval kevésbé hatékonnyá téve.
Jelen kötetben számos terület szakembere összegzi a tapasztalatát a szuggesztív kommunikáció hasznosságával kapcsolatosan. A szuggesztív kommunikáció alapelveit bemutatjuk és körüljárjuk. Olyan eseteket is tárgyalunk, ahol a hipnotikus kommunikációt akár éles krízishelyzetben sikeresen alkalmaztuk. Klinikai kutatások - például lélegeztetett betegekkel vagy altatás során - ugyancsak a szuggesztív technikák hatékonyságát igazolják: rövidebb kórházi tartózkodás, gyorsabb gyógyulás, csökkent gyógyszerigény, a páciensek megnövekedett megelégedettsége, jobb együttműködés - és így tovább. A könyv segítségével minden szakember lehetőséget kap arra, hogy tovább csiszolja szuggesztív technikáit a mindennapi gyakorlatban.
Vissza