Előszó
Az országgyűlés 1961 őszén jóváhagyta a második ötéves terv célkitűzéseit, ezen belül meghatározta a mezőgazdasági termelés fejlesztésének ütemét és főbb irányait. A terv szerint a mezőgazdasági termelés az 5 év átlagában 22-23%-kal fogja meghaladni a megelőző 5 év átlagát, a mezőgazdasági termények és termékek felvásárlása pedig 55%-kal növekszik 1960. évi szinthez képest.
Ezt a nagyarányú fejlesztési programot úgy kell részleteiben is kidolgozni és következetesen megvalósítani, hogy a népgazdaság alapvető igényeinek kielégítése már a következő években biztosítva legyen, és ezzel egyidejűleg a mezőgazdasági termelés gyorsütemű fellendítésének, az új szocialista nagyüzemek megerősítésének, illetve kiépítésének politikai, szervezeti és anyagi feltételeit megteremtsük. Javítsuk a mezőgazdasági dolgozók élet- és munkakörülményeit, gyors ütemben fokozzuk a mezőgazdasági munka termelékenységét és megteremtsük a továbbfejlődés - távlati célkitűzéseinek megvalósításának - feltételeit. Mindezekből kiindulva a második 5 éves terv időszakába a mezőgazdaság irányítóinak és dolgozóinak az alábbi fő feladatok megoldására kell összpontosítaniuk erőfeszítéseiket:
1. A kenyérgabona-szükséglet teljes kielégítése hazai termésből, beleértve a szükséges tartalékok képzését is.
2. A fejlődő állattenyésztés igényeit kielégítő szilárd és olcsó takarmánybázis megteremtése, a növényi fehérje szökséglet hazai termelésből való fokozottabb kielégítése.
3. A lakosság egyre növekvő igényeinek jobb kielégítése érdekében gyors ütemben fejleszteni kell a sertés- és baromfihús, a tojás termelést, a szarvasmarha állomány minőségét és a tartási viszonyok javításával fokozni kell a tejtermelést.
4. Nagyarányú szőlő- és gyümölcstelepítések megkezdésével, korszerű szőlő, gyümölcs és zöldségtermelő nagyüzemek létrehozásával meg kell alapozni a termelés gyors ütemű fellendítését és a távlati szerződésekben vállalat kötelezettségek teljesítését.
5. A ma még gyengén gazdálkodó termelőszövetkezeteket rövid idő alatt a jobbak színvonalára kell emelni, jövedelmező, több árut termelő korszerű nagyüzemekké kell fejleszteni.
Vissza