Előszó
A sümegi kegytemplomról eddig két kiadvány jelent meg: Kocsis Ödön OFM: A Sümegi Szűz Mária története és csodái (1940), és: Kovács Kalliszt OFM: A sümegi ferences kegytemplom (1999).
A két kiadvány röviden ismerteti a kegytemplom történetét, a rendházról s a ferencesekről eléggé keveset közöl. Kívánatos tehát egy részletesebb ismertetés, erre vállalkoztam e mű megírásával. Döntő indítást adott a sümegi rendház História Domusának váratlan megtalálása. Ez a kézírásos könyv ugyanis a szétszóratás idején (1950-1989) eltűnt s 2004. januárjában került elő a budai ferences rendház könyvtárából.
Nem tartottam célszerűnek a História Domus teljes szövegének kiadását a következő okok miatt:
a. A szöveg hiányos, különösen a 17. és 18. századot illetően.
b. Sok szövegrész idők folyamán olvashatatlanná vált.
c. Sok kevésbé fontos feljegyzés található benne (pl. gazdasági vonatkozású dolgok): ezeket nem tartom szükségesnek közölni, minthogy túlságosan terjedelmessé és valószínűleg unalmassá tennék a kiadványt.
Főként arra törekedtem, hogy a rendházat és templomot érintő fontosabb eseményeket áttekinthető formában közöljem; kiemelten foglalkozom egyes kiváló személyek, rendtársak tevékenységével, továbbá a kegytemplom történetével, jelesebb napok, búcsúk megünneplésével, s nem utolsó sorban a Szűzanya közbenjárására történt rendkívüli, sokszor csodásnak mondható eseményekkel. Ezek az események, még ha az adatok több esetben hiányosak is, nem mellékesek, mert az 1699. évi első csoda óta mindmáig emelik kegytemplomunk hírét-nevét, s hirdetik a Szűzanya folytonos pártfogását, anyai jóságát.
Vissza