Előszó
Eddigi, több mint fél évszázados kutatói és tanári pályámon viszonylag sokat foglalkoztam stilisztikával, közelebbről a funkcionális stilisztikával s ezen belül a stíluselemzés elméleti kérdéseivel és gyakorlatával is. Ilyenformán tanulmányaim és stíluselemző dolgozataim átfogják - különösen ha a korstílusok és stílusirányzatok felől közelítünk hozzájuk - a magyar szépirodalmi, benne mindenekelőtt a költői stílusnak szinte a teljes történetét. A dolgozatok azonban a legkülönbözőbb helyen jelentek meg: nyelvészeti és irodalmi folyóiratokban, tanulmánygyűjteményekben, konferenciakötetekben, emlékkönyvekben és így tovább. Vagyis egészként, együttesen nem tudnak hatni. Ezért gondoltam arra, hogy összeszedve és meghatározott logikus rendben újra közzéteszem őket. Efféle stíluselemzés-gyűjteményre, pontosabban stílustörténetre annál is inkább szükség van, mert a megújult stilisztika és retorika - a hermeneutika örvendetes érvényesülése révén is - az érdeklődés középpontjába került.
„A stíluselemzés elmélete és gyakorlata" című kötet első dolgozatai körvonalazzák a funkcionális stilisztika lényegét, a stilisztika mai helyzetét, valamint a stíluselemzés elméleti hátterét. A második fejezetbeli tanulmányok megvilágítják a korstílus és stílusirányzat fogalmát, jellemzőit, majd bemutatják a középkori stílust, a reneszánszt, a romantikát, a szecessziót, az impresszionista stílust, az avantgarde-ot és az ún. tárgyias-intellektuális stílust, egy vagy néhány odavágó mű elemzésével is. A harmadik fejezet egy-egy műnek, illetve egy-egy író, költő életművének a stílusvizsgálatát tartalmazza. Itt például a Halotti Beszéd, a Vizsolyi Biblia, Kossuth, Petőfi, Ady, Móra, Németh László, Czuczor Gergely, Weöres Sándor, Pilinszky, illetve Bárczi Géza és a sajtó stílusáról olvashatunk. A negyedik fejezetben olyan rövid stíluselemzések találhatók, amelyek a Kossuth rádió Édes Anyanyelvünk adásában hangzottak el. Végül az ötödik fejezetben a Magyar Rádió Nyelvi Bizottsága számára készült nyelvi-stilisztikai műsorelemzések olvashatók, pl. a meteorológiai jelentésekről, a Kölyökrádióról, a Krónikákról és így tovább.
A dolgozatokat időrendben és változtatás nélkül közlöm, nem számítva a nyilvánvaló sajtóhibák, elírások kijavítását, valamint azt, hogy nyomdatechnikailag általában egységesítettük őket.
Ilyen cikkgyűjtemény megjelentetésekor bizonyos - minimális - ismétlés elkerülhetetlen. Ha néhány esetben viszonylag jelentősebb rész ismétlődött volna, azt az egyik tanulmányból elhagytam...
Vissza