Előszó
A kiadvány, amelyet az olvasó most a kezében tart, egy tankönyv-sorozat része, és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) összeíró-hálózatának, vagyis a kérdezőbiztos munkatársaknak az oktatását, képzését szolgálja. Az összeírókat munkájuk során gyakran megkérdezik az emberek: voltaképpen mivel is foglalkozik a statisztika, mi a célja, milyen adatforrásokból táplálkozik, milyen tevékenység folyik a Központi Statisztikai Hivatalban mennyire kezelik „bizalmasan" a lakosság, az adatszolgáltatók személyi adatait, védi-e törvény személyiségi jogaikat, és hogyan lehet értesülni az adatgyűjtések eredményeiről. A kiadvány elsődleges célja, hogy a benne foglaltak ismeretében az összeírok kellő szakmai felkészültséggel tudjanak felelni ezekre a kérdésekre, képesek legyenek érvelni az esetleges vitában.
Azt reméljük, hogy a statisztikai munkáról, a KSH tevékenységéről szóló információk emellett egy szélesebb közönség érdeklődésére is számot tarthatnak. Tapasztalataink szerint ugyanis egyre nagyobb az érdeklődők száma. Ennek egyik oka, hogy a kérdőíves adatgyűjtések terjedésével mind többen vannak, akiket - természetesen nemcsak a KSH, hanem más intézmények, kutatóhelyek is - kérdőívvel keresnek fel, vagyis mind több állampolgár válik „adatszolgáltatóvá". De az érdeklődést az elmúlt évek társadalmi, gazdasági, politikai változásai is növelték. A piacgazdaság, a vállalkozói réteg kialakulása például sokak számára nyilvánvalóvá tette, hogy a jövedelmekkel, a fogyasztással, a munkaerő-mozgással kapcsolatos naprakész és megbízható statisztikai információk mindennapi tevékenységükben nélkülözhetetlenek. Az infláció alakulásával, az életszínvonallal, a szociális és egészségügyi ellátással, a kultúrával és az oktatással foglalkozó statisztikák sem csupán a hatékony kormányzati munkát szolgálják; hasznát veszik ezeknek a politikai pártok és a civil szervezetek is, amelyek érvrendszerében egyre gyakrabban jelennek meg statisztikai információk. Mindezek következtében jelentősen megnőtt a statisztikai adatok felhasználóinak köre.
Az ezredfordulóhoz közeledve az érdeklődés további növekedésére lehet számítani. A KSH olyan, nagy feladatok előtt áll, mint a 2000-ben sorra kerülő általános mezőgazdasági összeírás (ÁMÖ), valamint a 2001-ben lebonyolításra kerülő népszámlálás. Ez utóbbiban minden Magyarországon élő állampolgár részt vesz, és így közvetlenül is tapasztalatokat szerez a KSH tevékenységéről. A másik nagy kihívást az Európai Unióhoz csatlakozás jelenti. A statisztikai munka színvonalának, objektivitásának, megbízhatóságának, valamint annak, hogy megfelelünk-e a nemzetközi statisztikai normáknak - óriási szerepe van abban, hogy ez a folyamat mennyire lesz sikeres és zökkenőmentes. Mivel így a hiteles statisztika az állampolgároknak is közös ügye, ezért jogos igény részükről, ha a szakmai háttér megalapozottságáról is információkhoz szeretnének jutni.
Kiadványunk - a tankönyv - öt fő fejezetből áll. Az első fejezet vázlatosan bemutatja a statisztika kialakulását és történetét. A hazai statisztika nemzetközileg is elismert színvonalát az elmúlt, közel két évszázad kiemelkedő, tudós statisztikusainak egész sora alapozta meg. Ebben a fejezetben - főbb életrajzi adataik összefoglalásával - előttük is tisztelegni szeretnénk. A második fejezet részletesebben foglalkozik a Központi Statisztikai Hivatal múltjával, jelenével és jövőjével. A harmadik fejezet fontos tudnivalókat foglal magában. Nemcsak az összeírok, hanem a szélesebb közönség tájékozódását is elősegítheti annak ismerete, hogy milyen a KSH szervezeti felépítése, milyen részlegek milyen szakmai feladatokat látnak el a Hivatalon belül.
A negyedik fejezetben bemutatjuk a KSH tájékoztatási tevékenységét, fontosabb kiadványait és azt, hogy milyen szolgáltatásokkal jelenik meg a nyilvánosság előtt.
Végül az ötödik fejezet szemelvényeket mutat be a statisztikáról és az adatvédelemről szóló, jelenleg érvényben lévő jogszabályokból, amelyek az adatgyűjtések törvényi kereteit adják meg mind a KSH számára, mind az adatszolgáltatók számára.
A kiadvány végén, lévén, hogy tankönyv céljából is készült, ellenőrző kérdések találhatók, amelyek segítik az anyag áttekintését, a tájékozottság önellenőrzését.
Reméljük, hogy kiadványunk az összeírásokat végző munkatársaknak gyakorlati segítséget, a statisztikai adatok felhasználói és a szélesebb olvasóközönség számára pedig sok hasznos és érdekes ismeretet nyújt.
Vissza