Előszó
Ma nincsenek edzéstitkok; Ahol a sporttal komolyan foglalkoznak, ott ismeretesek a sportolók felkészülésének edzéselmélet hátterei. A teljesítmény fokozásában elsőrendű feladatot kapott a sportpszichológia. Miben tud segíteni ez a tudományág? Először is a tehetségek felkutatásában, a kiválasztásban. Ezt követően segít az oktatás helyes módszereit megválasztani, majd a mindennapok edzésmunkájában, s végül a sikeres versenyzésben.
Természetesen az alapot egyedül a szorgalmas felkészülés biztosítja. E nélkül a sportpszichológia nem tud eredményes hatást elérni. A XX. század végén a mai eszünkkel azt mondjuk, hogy nem fog olyan idő bekövetkezni, mikor a szorgalmat, a komoly erőnlétet jelentő edzésmunkát majd helyettesíteni lehet, mondjuk egy pirula bevételével.
De azt is meggyőződéssel állíthatjuk, hogy hiába a sok energiát igénylő- fizikai felkészülés, ha hiányzik a pszichikai felkészülés. Az utóbbi az előzőt nem helyettesítheti, de nem is nélkülözheti.
E gyűjteményben szeretnénk a pszichikai felkészülés munkáját elősegíteni. A válogatás első részében az általános pszichikai felkészülés egyes problémaköreibe adunk bepillantást, majd ezt követően speciális, sportági szakterületekre ássuk be magunkat.
Az volt a célunk, hogy konkrétan az atlétika, torna, sportjátékok, más küzdősportok stb. egyes sportpszichológiai kutatási eredményeit ismertessük, s ezzel könnyítsük meg az edzők felkészítési munkáját.
Egy-két nagyon érdekes tanulmányt meg kellett rövidítenünk és a jegyzetekből is csak a legszükségesebbeket tudtuk közölni, mert a terjedelem igen csak szűkre szabott. Az atlétikában a közép-, hosszútávú futók és a maratoni futók edzésében, az ökölvívók kiválasztásában jelentenek nagy segítséget a pszichológiai módszerek.
Vissza