Előszó
Részlet a könyvből:
A sport fogalma és jelentősége
Siklóssy László dr. »A magyar sport ezer éve« cimü müvében a sport fogalmának következő meghatározását találjuk: »A sport az a játék, amely...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
A sport fogalma és jelentősége
Siklóssy László dr. »A magyar sport ezer éve« cimü müvében a sport fogalmának következő meghatározását találjuk: »A sport az a játék, amely egyoldalú hivatásunkat kiegészíti és egyéniségünket a tökéletesség felé viszi.« E meghatározás - a szerző megállapítása szerint - megfelel az uj angol felfogásnak, amennyiben az angol »sport«. szó játék-kedvtelést, röviden játékot jelent. A továbbiakban a szerző elkülöníti a szellemi játékot a fizikai (testi) játéktól, vagyis a lélek sportját a test sportjától. Az előbbi csoportba sorolja a művészetek, a tudomány, a technika, a közgazdaság terén való amatőrködést (pl. műgyűjtés, botanizálás, rádiósport, bélyeggyüjtés), továbbá a sakkjátékot és a kártyajáték külömböző fajait. A testi sportok között megkülönböztet természetes sportokat, amelyek valamely komoly élethivatás játékos másai (pl. vadászat, halászat, motorvezetés, aviatika) és mesterséges sportokat, amelyek csak emlékeztetnek valamely komoly foglalkozásra (ilyen a modern sportok legtöbbje). Végül rámutatott a szerző arra, hogy a szellemi és testi sportok teljesen nem különíthetők el egymástól, mert a szellemi sportok (pl. sakk) is bizonyos fokú fizikai megerőltetéssel járnak, másrészt a test sportja át meg át van szőve értelmi elemekkel, aminők pl. az egyéniségüknek megfelelő sportág kiválasztása, testünknek célszerű előkészülése a versenyzésre (tréning), a versenyben a helyes erőbeosztás és taktika stb. stb.
A sportnak Siklóssy dr. által megadott fenti tömör meghatározását a továbbiakban alapul elfogadjuk, de viszont hangoztatjuk, hogy az úgynevezett szellemi játékokat nem kívánjuk a sport fogalma alá vonni és a sport szó alatt kizárólag a testi sportot értjük, ami - miként azt Siklóssy dr. is elismeri - megfelel e szó köznapi használatának.
Ha elfogadjuk azt az értelmezést, hogy a sport játékot jelent, amely »foglalkozásunk egyoldalúságát hivatott kiegészíteni«, ugy elsősorban az amatőrsportra kell gondolnunk. Mert az amatőrsportnak valóban egyik célja, hogy az egyént a mindennapi munka egyhangúságából rövid időre kiemelje és olyan szórakozást nyújtson neki, amely egyrészt testének egészséges fejlődését biztositja, másrészt uj gondolatkörbe vezeti és igy szellemét is felfrissíti. A professzionalista sport - feltéve, hogy az egyén teljesen ennek él és más (testi vagy szellemi) foglalkozást nem üz - magábavéve is hivatás, miért is nem jelent olyan értelemben szórakozást, mint az amatőrsport.
Vissza