Előszó
Vigyázzatok, álljatok meg a hitben,
legyetek férfiak, legyetek erősek!
2Kor 16,13
Az 1998. április 4-én tartott egyházmegyei közgyűlés elé terjesztett beszámolójában Nagybocskai Tamás felügyelő...
Tovább
Előszó
Vigyázzatok, álljatok meg a hitben,
legyetek férfiak, legyetek erősek!
2Kor 16,13
Az 1998. április 4-én tartott egyházmegyei közgyűlés elé terjesztett beszámolójában Nagybocskai Tamás felügyelő javaslatot tett az egyházmegyénket bemutató könyv megjelentetésére, amely „Lehetővé tenné mások (egyházmegyék, külföldi testvéregyházak) előtti bemutatkozásunkat, de talán ennél fontosabb, hogy mi magunk is jobban megismerhetnénk egyházmegyénket... Egy gyülekezet múltjának, jelenének ismerete mindenki számára elfogadhatóbbá tenné az adott közösség gondjaival való azonosulást, de ünnepnapjainak örömében is jobban tudnánk osztozni. Terveink szerint egységes elvek alapján a gyülekezetek maguk írnák meg az őket bemutató oldalt, oldalakat lelkészük vagy erre alkalmas gyülekezeti tag részvételével."
A javaslatot a közgyűlés elfogadta, és a teendők összefogásával a gyűjteményi munkaág felelősét bízta meg. így került hozzám a megtisztelő feladat, amely - a gyülekezetektől érkező adatokat forrásnak tekintve - további gyűjtő- és kutatómunkára késztetett. Nehézségek közepette is szívesen végeztem a munkát, mert világosan láttam, a múltat fel kell dolgozni jelenünk és jövőnk érdekében. Ezt sugallták Vörösmarty gondolatai is: „A múltat tiszteld a jelenben, s tartsd a jövőnek." Ugyanakkor jól tudtam, hogy a feladatot Isten gondoskodó szeretete nélkül nem végezhetem el. Ő adott erőt, megértő családot és barátokat, de Ő vezetett elém olyan embereket is, akiknek segítségével kevésbé ismert, fontosnak vélt adatokhoz juthattam.
A most útjára bocsátott könyv két fejezetből áll. Az első az egyházmegye, a második az egyházmegye gyülekezeteinek történetét tartalmazza.
Az első fejezet a reformáció és az ellenreformáció lényegének és magyarországi térhódításának rövid bemutatását követően egy-egy pillantásnyi betekintést ad a 16-17. századi - mára elfelejtett - Somogy és Zala vármegyei evangélikus gyülekezetekbe. Ezt követően az egyházmegyék (esperességek) szerveződésétől elvezeti az olvasót a légrádi - a 17. század elejétől követhető - esperességtől a somogy-zalai egyházmegye 1952-ben történt „megalakításáig", majd annak részletesebb bemutatásával napjainkig. Közben megjelennek mindazok az esperességek (muraszombati, kemenesaljai, somogy-baranya-tolnai, zalai és a veszprémi egyházmegye), amelyekhez mai gyülekezeteink a történelem során tartoztak. Ezek közül legnagyobb hangsúlyt Kemenesalja és Somogy esperessége kapott. A kemenesaljai azért, mert a gyászévtizedet (1671-1681) követően hosszú ideig az ellenreformáció viharaival dacoló valamennyi somogyi és zalai gyülekezetet magába foglalta, a somogyi egyházmegye pedig azért, mert több mint 150 éven keresztül - közvetlen jogelődként - a legtöbb mai gyülekezetünk hozzá tartozott. Az egyházmegye történetével együtt megismerhetők a szolgálattevő esperesek és felügyelők, valamint az egyházmegyét alkotó gyülekezetek legfontosabb adatai, státusváltozásai.
Vissza