Előszó
Baranya megye mezőgazdaságának fejlődése töretlen, sőt az utóbbi években dinamikus, még akkor is ha a gazdaságoknak sokszor kedvezőtlen időjárással, közgazdasági nehézségekkel is meg kellett küzdeniök. Munkájuk során mindig maguk mellett érezhették az állam segítőkészségét, és ha kellett, a társadalom összefogó erejét.
Gyorsan változott a falu arculata, a társadalmi átalakulás sarkaiból forgatta ki a régi falusi világot. A tudomány, a technikai előretörés találkozva egy kulturáltabb, dolgos parasztsággal azt eredményezte, hogy termelékenyebb lett a munka. Felére csökkent munkaerővel kétszer annyi termelési értéket állítunk elő, mint a felszabadulás előtti időkben.
A szocialista falu kialakulásának nem lehet jobb példáját felhozni, mint a már három községet összefogó Sombereki Béke Őre Termelőszövetkezetet, amely a megalakulásától számított 25 év alatt méltán vívta ki országosan is a haladásért lelkesedők őszinte elismerését. Büszkék vagyunk azokra az eseményekre, amelyeknek születéséről ez a kiadvány megemlékezik: a háromszoros Kiváló termelőszövetkezetre, a megye legjobbjai közé tartozó növénytermesztési eredményekre, az 1975. évi Országos Mezőgazdasági Kiállításon a sertéstenyésztésért kapott tenyésztési díjra, a marhahízlalásban elért első helyezésre, a tejtermelési eredményekre, mindezek nemcsak ennek a termelőszövetkezetnek, de az egész megye gazdasági eredményeit öregbítik.
A gazdasági eredményeken túl olyan hivatást is betöltött a sombereki Béke Őre termelőszövetkezet, amit ma már a szövetkezeti mozgalomban történelminek is nevezhetünk. Mint bemutató üzem számtalan, tapasztalatcserével egybekötött bemutatón bizonyította be, hogy a megyei átlagnál gyengébb minőségű földeken - aranykorona értéke 17,8/ha, a megyei 19,2/ha - lehet egy hektáron a megyei átlagnál 8 százalékkal több búzát, 25 százalékkal magasabb kukoricatermést produkálni. Somberekben tehenenként 28 százalékkal magasabb a tejhozam, és egy szántóegységre számítva 78 százalékkal magasabb termelési értéket állítanak elő. Lehet a megye területéből elfoglalt 1,7 százalék mellett az összes megyei sertéshús-termelésnek 5,7 százalékát megtermelni olyan technológiával, amelynek csodájára járnak még az országhatárokon túlról is. Lehet hasznosan összeegyeztetni a termelőszövetkezeti közösség érdekét a lakosság, a népgazdaság érdekével és mint gesztorgazdaság jelentős részt vállalni a megye burgonyaellátásának megoldásában.
Pedig csodák Somberekben sincsenek.
De van egy kulturált, törekvő, dolgos, a vezetőkkel egynyelven beszélő szövetkezeti tagság.
Vissza