Előszó
A Jegyzet a Budapesti Műszaki Egyetem Továbbképző Intézet főcímben megjelölt elnevezésű előadássorozat anyagának része, s természetesen a többi előadó (RAVASZ TIBOR és OROSZLÁNY ISTVÁN) előadási anyagával együttesen ad szerves egységet.
A Jegyzetben leírt eljárásoknál, folyamatoknál, meghatározásoknál meteorológiai, talajfizikai, ill. geomorfológiai és elméleti alapokból indultunk ki anélkül, hogy ezeket az alapokat részletesen elemeztük volna.
A vízrendezési kérdéseket e fizikai-, matematikai tárgyalásmód mélysége tekintetében több fokozatban vizsgáltuk: az empirikus, félempirikus, a hidrológiai rendszervizsgálati utakat, továbbá a szabatos hidraulikai vizsgálati lehetőségeket elemeztük, s általában előnyben részesítettük a gyakorlat számára könnyebben alkalmazható empirikus és félempirikus eljárásokat.
Az előadások során, ill. a Jegyzet anyagában mindazokat a hidrológiai-vízháztartási-hidraulikai kérdéseket vizsgáltuk meg, amelyek az említett tudományágakhoz kapcsolódnak (pl. a felszíni vízbevétel meteorológiai kérdéseit, a talajba szivárgásnak, a talaj benedvesedésének stb. talajfizikai kérdéseit, a felszíni tározás geomorfológiai alapjait stb.). A talajfizikai jellegű kérdések elemzésében főleg RAVASZ TIBOR előadásaihoz kapcsolódtunk. Az anyag fő feladata megmutatni, hogy melyek a felszíni víz keletkezésének, mozgásának és tározódásának elméletileg és gyakorlatilag követhető útjai. Ebben a tárgyalásban a Jegyzet anyaga a megfelelő helyen szervesen kapcsolódik OROSZLÁNY ISTVÁN megállapításaihoz.
A vízrendezés gyakorlati kérdéseit a Jegyzet (a vízlevezetés, a víztározás és a műtrágyák üzemeltetése útján a szabályozás kérdéseit) csak hidrológiai működési (funkcionális) szempontokból veti fel, de nem tárgyalja részletesen (pl. a műtárgyak esetében stb.) a tervezés, építés és üzemelés kérdéseit.
Végül érdemes még bevezetőnkben megemlíteni, hogy a Jegyzet egyaránt tárgyalja a síkvidéki kistérségek (teljes üzemi területek és táblák) és a nagytérségek (teljes vízgyűjtőterületek) hidrológiai-vízháztartási-hidraulikai kérdéseit.
Vissza