Előszó
A sejttan multévi százéves jubileuma alkalmat nyújtott a korszerű élettudomány ezen alapjának gyökeres felülvizsgálására, a benne rejlő ellentmondások felfedésére, a vele szemben, az idők...
Tovább
Előszó
A sejttan multévi százéves jubileuma alkalmat nyújtott a korszerű élettudomány ezen alapjának gyökeres felülvizsgálására, a benne rejlő ellentmondások felfedésére, a vele szemben, az idők forgásával, a kutatás előhaladása és a fogalmak kialakulása folyamán felmerült meggondolások és ellenvetések kritikai mérlegelésére. Ezen időszerű követelményeknek felelt meg Aschoff, Küster és Schmidt: ,,A sejtkutatás száz éve" c. műve, amelyben a leghivatottabbak a patológus, a botanikus és a zoológus nézőpontjából vetették alá a sejttan és a sejtkórtan vitakérdéseit beható bírálatuknak.
Az „Anatomische Gesellschaft" 1939. évi kongresszusa, amely meghívásomra Németországból és más közeli és távoli országokból igen nagy számban gyűjtötte egybe tagjait budapesti intézetemben, szintén a sejttan százéves fordulójának jegyében állott. Schwann Tivadarnak, a sejttan alapítójának megkoszorúzott arcképe, korszakalkotó művének százéves kiállított példánya, az üdvözlőbeszédek, Clara elnök lendületes megnyitója, Petersen ünnepi előadása a sejttan problématikájáról, valamint "A sejttan és a sejtek közötti struktúra" c. záróelőadásom, mind a sejttan alapvető problémáiban foglaltak állást és Schwann Tivadar nagy, világító szellemét idézték fel. Az előadások és bemutatások tárgyát is nagyrészt sejttani kérdések képezték.
A sejttan vitás kérdéseinek megvitatására, amelyek nagy tömegben vetődtek felszínre, idő hiányában nem kerülhetett sor, annyival kevésbbé, mert a biológia határain túl, részben a filozófia, részben a fizikai-kémia területére áradtak volna ki. Mindamellett az ünnepi hangulatban egybegyűlteket Schwann eszméinek szabad, átfogó szelleme hatotta át, amely később is, a sejttan további fejlődésében, korszerű kialakulásában és kiegészítésében termékenyítően és előmozdítóan fog érvényesülni.
Vissza