Előszó
1985 márciusában eltávozott körünkből a budapesti Rabbiképző Intézet legendás hírű igazgatója, Scheiber Sándor professzor. Halálával eltűnt a magyarországi hebraisták utolsó nagyformátumú, nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő képviselője, aki különösen jelentőset alkotott a zsidó folklór, a genizakutatás, a héber epigráfika, könyvészet, s nem utolsósorban az irodalomtörténet területén. És ezzel csak néhány vonását emeltük ki sokoldalú tevékenységének.
Scheiber Sándor halála után a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára kötelességének érezte, hogy az elhunyt közismerten gazdag magánkönyvtárának hebraika-judaika anyagát megvásárolja. Kettős célt reméltünk ezzel szolgáim: a Kaufmann-gyűjtemény középkori kódexeihez akartunk illő „kézikönyvtárat" teremteni, s egyben a tudományos kutatás számára kívántuk hozzáférhetővé tenni a modern hebraisztika-judaisztika eredményeit felölelő, Magyarországon egyedülálló könyv- és folyóiratgyűjteményt. Így született a mi Scheiber-könyvtárunk. A könyvekkel együtt Scheiber Sándor levelezése is az Akadémiai Könyvtár birtokába került. A könyvek, folyóiratok, és a levelezés együttesen alkotja a Scheiber gyűjteményt.
A Scheiber-könyvtár egy kiváló tudós házi könyvtára volt, amely az ő kutatásaihoz szükséges alapvető kézikönyveket, szakmunkákat foglalja magába. így tartalmazza az alapvető szakirodalmat a genizakutatás, a zsidó folklór, a zsidó történet, misztika, filozófia, könyvészet, zsidó liturgia és nyelvészet területén. A több mint ötezer tételt számláló majd tízezer kötetes könyvtár mintegy harmada héber nyelvű, nagyobb része a főbb európai nyelveken íródott. Különösen értékes része az a többszáz Festschrift, amelyek olyan kiválóságok tiszteletére készültek, mint Nöldeke, Harkavy, Zunz, Yadin vagy Goitein. De egyediek hungarológiai vonatkozásai is: a rohonci zsidók történetéről épp úgy tartalmaz publikációt, mint a debreceni izraelita szentegyletről vagy a stomfai hitközségről. A Rabbiképző disszertációi ugyancsak homogén és ritkaságszámba menő anyag. S ami külön bája a könyvtárnak, amin átsüt egykori gazdája személyes varázsa, az az ajánlások gazdagsága: a könyvek legnagyobb részét a tudós barátnak, Sanyikámnak, az Igazgató Úrnak dedikálta szerzője. E népszerűség okán került be néhány tárgyidegen kiadvány is a gyűjteménybe, melyektől kegyeleti okokból nem kívántunk megválni. A könyvtár anyagának túlnyomó többsége Magyarországon másutt nem található meg, és még megfelelő anyagi eszközök birtokában is beszerezhetetlen. Ugyanez vonatkozik a folyóiratokra is. A gyűjtemény régi, muzeális anyagot nem tartalmaz, kizárólag a múlt század második felében, illetve ebben a században kiadott publikációkból áll, de megjelenési skálájuk igen széles, Amerikától Izraelig terjed. Számos ebből az időszakból származó ritkaság található benne, melyeket Scheiber Sándor kitűnő kapcsolatai révén szerzett meg.
Vissza