Előszó
Branko Copic azok közé az íróink közé tartozik, akik meleg hangú, életszerű és érdekes elbeszéléseikkel közel férkőztek mind a gyermekekhez, mind a felnőttekhez. Alkotásaiból megismerkedhetünk a...
Tovább
Előszó
Branko Copic azok közé az íróink közé tartozik, akik meleg hangú, életszerű és érdekes elbeszéléseikkel közel férkőztek mind a gyermekekhez, mind a felnőttekhez. Alkotásaiból megismerkedhetünk a boszniai táj szépségeivel, az egyszerű, őszinte, szerény és jóindulatú hegyilakók életével és munkájával. A favágók, szénégetők, tündérek és vámpírok világa ez, olyan világ, amelyben a képzelet, a mese és a valóság eggyé kovácsolódik. Alkotásaira a derűs, népi elbeszélésmód jellemző, még akkor is, ha az élet legsúlyosabb perceiről beszél. Az egyszerűen és érthetően előadott történetekbe népi hagyományokat is belesző. A Grmec vidéki falvak egyszerű embereinek a beszédét, képzeletviláguk leírását olvasva magunk is úgy érezzük, mintha részesei lennénk a leírt eseményeknek.
Branko Copic a boszniai Hasaniban született 1916-ben. Első alkotásai a második világháború előtt láttak napvilágot. Kezdettől fogva részt vett a népfelszabadító háborúban. Verseket, elbeszéléseket, regényeket írt. Számos könyve jelent meg. Ezek közül a legismertebbek: A Grmec alatt, Harcosok és szökevények, Partizánmesék, A mályvaszínű kert, Áttörés, Süket puskapor, A nyolcadik offenzíva, Nikola Bursac kalandjai, Ne szomorkodj, bronzőrszem. A sasok korán fölrepülnek című regényen kívül még számos műve jelent meg magyarul (Áttörés, 1062; Nikola Bursac kalandjai, 1955; A nyolcadik offenzíva, 1966; Állatország lakói, 1961; Partizánmesék, 1961; Buksi évek, 1963).
Vissza