Előszó
A kínai magyar ferences misszió utolsó szerzetfőnökének, Thun Albin atya kérésének teszek eleget, amikor útjára bocsátom ezt a könyvet Kívánságát támogatták rendtársaim, különösen az amerikai...
Tovább
Előszó
A kínai magyar ferences misszió utolsó szerzetfőnökének, Thun Albin atya kérésének teszek eleget, amikor útjára bocsátom ezt a könyvet Kívánságát támogatták rendtársaim, különösen az amerikai elöljárónk, P. Csorba Domonkos és dr. Füzér Julián atya, aki szerint nagyon beillik a „sarló-kalapácsos" könyvsorozatomba, sőt: annak megkoronázása. Ugyanis a kínai vörösök által e misszió szétrombolása - ez könyvünk lényeges része - ugyanazt mutatja be, mint az eddig megjelent három könyvem: milyen a kommunizmus magatartása emberrel, vallással szemben, ahol uralmát megalapozta?
Történelmi kötelességünk teljesítésekor a könyv megírásához főforrásnak és vezérfonálnak Thun atya nagyszerű, terjedelmes kéziratát használtam. Ezért s mivel ő volt a misszió legválságosabb éveiben a főelöljáró, a könyv egysége érdekében is őt választottam az események elmondójának. A könyv megírásánál felhasználtam még Lombos László apostoli prefektus latinul írt két missziós naplóját, Tyukody Lucián Vote Partido Comunista? című, portugál nyelven írt missziós élményeit, P. Oslay Osvald: Szabin testvér életét, Mater Pákozdi Juventia, Horváth Lujza s Molnár Melinda bő írásos beszámolóját. Szemmel tartottam Kínából kimenekített s a misszióra vonatkozó amerikai levéltárunk anyagát is. A könyvbe beillesztettem az élő misszionáriusainktól hallott sok egyéni elbeszélésüket. Ahol kellett, nem mellőztem a történelem adatait és más forrásokét sem, melyek anyagunkra vonatkoztak, azokat igazolták vagy teljesebbé tették.
Könyvünk ebben a formában talán első az egész szabad világban, mely magyar nyelven leírja a kínai forradalmat, a kommunizmusnak Kínában hatalomra jutását s annak működését csaknem napjainkig. Izgalmas, tanulságos látni, miként valósítanak meg olyan zsarnokságot, melynek aligha van párja a világon! Ahogy Kínába a kommunizmus betette a lábát, nyomában vértenger fakadt és szenvedések hegyei emelkedtek fel Acélöklével a sok ezer éves kultúrát szétverte, s helyébe idegent ültetett már a csecsemőbe, ígérte a bőség szaruját, hozta az éhenhalást. Demokráciát írt zászlajára, de zsarnokságot rakott a nép nyakára. Mindent szögesdróttal vett körül, melyből tavaly már csak 280 ezer bírt kimenekülni Hongkongba. Nem ismer más embert, csak rabot!
Vissza