Előszó
ORSZÁGOS IDEG- ÉS ELMEGYÓGYÁSZATI INTÉZET KLTNIKAI PSZICHOLÓGIAI LABORATÓRIUM
Vademecum sorozat 20. szám
1971. március
A Rorschach-próba
V.
Irta: Mérei Ferenc
Személyiségkép Diagnosztikai...
Tovább
Előszó
ORSZÁGOS IDEG- ÉS ELMEGYÓGYÁSZATI INTÉZET KLTNIKAI PSZICHOLÓGIAI LABORATÓRIUM
Vademecum sorozat 20. szám
1971. március
A Rorschach-próba
V.
Irta: Mérei Ferenc
Személyiségkép Diagnosztikai támpontok
Feldolgozási technikánk a Ro-próba és általában a projektiv tesztek hagyományos elemző-értelmező módszerét követi. A viszonylag rövid vizsgalat e-redményét többféle szempontból egységekre bontjuk és több mint 250 féle jel alapján formalizáljuk. A jelek összesítésével, kombinálásával, viszonyításával kapott mutatókat értékeljük.
A projektiv tesztek feltevése szerint minden elem, minden mutató meghatározott pszichológiai történésnek felel meg, igy önmagában is értelmezhető. Kidolgozott statisztikai támpontokkal, kellő tapasztalattal és gondos elemzéssel rá is találhatunk a megfelelő pszichológiai folyamatra. Minden formalizált elem jelzése lehet valamilyen szemléleti, képzetáramlási sajátosságnak; támpontot nyújthat a válaszok mögött rejlő érzelmi feszültség színképének a meghatározásához.
Csakhogy ezek a jelzések sokféle, igen különböző tapasztalatból erednek. A pszichológia őstörténetébe nyúlnak vissza /'pl. a szinek és érzelmek megfelelése/ vagy a kisérleti lélektan jelenségmagyarázatát alkalmazzák /pl. a zw-részletek értelmezése a figura-háttér relációból kiindulva/ vagy a pszichoanalízis álom- és jelkép-fejtéséhez kapcsolódnak /pl. az orális utalások, a szexuális szimbólumok/ vagy klinikai megfigyeléseket értékesítenek /pl. perszeveráció, verbalizmusok/' vagy statisztikai eredményeket használnak fel /pl. a vulger válaszok v=gy az F+J!'-»- stb.
S nemcsak az egyes mutatók értelmezése származhat az emberismereti tapasztalás különféle területeiről., hanem egyazon formalizált elemnek a többféle tapasztalatból kiindulva többféle jelentésárnyalatot tulajdonithatunk. Pl. a Bsec válasz mindenképpen görcsös feszültséget jelez, amely a viselkedésben mutatkozhat mint túlzott ambició, mint érdekvezérelt törtetés, mint célratörő cselekvés vagy mint várakozási görcs, lámpaláz, frigiditás. Az FbF e-gész tulajdonság-kört jelölhet /szuggesztibilitást, teátralitást, indulati labilitást stb/; mindezek összefüggő de nem feltétlenül együtt járó vonások.
Vissza