Előszó
E kötet megszerkesztésével és kiadásával arra törekedtünk, hogy kiegészítsük a romániai magyar nemzetiségről, a román néppel való együttélésről, a közös társadalomfejlesztési tevékenységekről szóló irodalmat a valóságvizsgálat során feltárt tények és jelenségek, helyzetek és körülmények bemutatásával, hogy szintézis-tanulmányok révén összképet adjunk a romániai magyarság létének alapvető mozzanatairól, gyarapítva az olyan kiadványok számát, amelyek nemzetiségünk megismerését és önismeretét célozzák.
A tanulmányokból kitűnik, hogy az a viszonylag rövid, de tartalmát illetően példátlanul gazdag történelmi korszak, amelyet hazánk politikai, gazdasági és társadalmi életének forradalmi átalakulása és gyors iramú fejlődése jellemez, egyben alapját és keretét képezte - párhuzamosan a román szocialista nemzet létrejöttével - a romániai magyar szocialista nemzetiség kialakulásának.
Ebben a folyamatban, a Román Kommunista Párt politikájának eredményeként alakult ki és fejlődött az ismérveknek az a rendszere, amely jelzi a szocialista és polgári nemzet, illetve nemzetiség közötti lényegbeli, minőségi különbségeket, valamint a nemzeti-nemzetiségi viszonyok gyökeres átalakulását, bármilyen elnyomás és megkülönböztetés megszűnését.
Ebben az összefüggésben kiemelkedő, hogy Románia olyan szocialista jellegű, demokratikus állammá lett, amely tartós fejlődési távlatokat biztosít mind a román szocialista nemzet, mind az együttélő nemzetiségek számára. Hazánkban megteremtődött a lehetőség minden állampolgár alkotó munkájának szabad kibontakozására.
Erről a lehetőségről tanúskodik ez a kötet is, melyben a szerzők szakszerű igényességgel mutatják be, miként él és dolgozik a romániai magyarság, testvéri egységben az ország egész lakosságával, a közös haza sokoldalú, folytonos fejlődéséért.
Ezek a tanulmányok - reméljük - kiegészítik az olvasók ismereteit a romániai magyar nemzetiség politikai, gazdasági, társadalmi helyzetéről és történelmi múltjáról. Ugyanakkor adatok és tények fényében körvonalazzák a magyar nemzetiségű dolgozók szellemi életét, hozzájárulását a tudomány, a kultúra fejlesztéséhez, s vázolják a szépirodalom, a színház, zene és képzőművészet terén elért eredményeket. Az a társadalmi légkör, melyben kibontakozik ez a sokoldalú tevékenység, a román néppel, a többi együttlakó nemzetiséggel nap mint nap közösen végzett munka, a közös életvitel szabja meg - pozitív előjellel - a romániai magyar dolgozók létfeltételeit.
Vissza