Előszó
Részlet a könyvből:
Ott szakítottam félbe az elbeszélésem fonalát hat esztendővel ezelőtt - ó be régen is volt ez, rövidnadrágos ifjú koromban -, hogy döcögött velem a görög gyorsvonat,...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
Ott szakítottam félbe az elbeszélésem fonalát hat esztendővel ezelőtt - ó be régen is volt ez, rövidnadrágos ifjú koromban -, hogy döcögött velem a görög gyorsvonat, Belgrádban ki sem szálltam, Budapestig meg sem álltam; aztán a viszontlátás örömei, testvérek, szülők boldog kérdezgetése s készülődés haza.
Haza, Erdélybe!
Most folytatni akarom a mesémet.
Új utazásokról akarok írni, amelyek, ha nem is voltak olyan csillogóak, mint az angliai kerékpározások, az amerikai autózások, a hajózás a Csendes-tengeren is túl, a japán elbájoltatás, a kínai elrettenés, az indiai töprengés és az arab világ színes üvegképei, azért messzebb vittek engem, mint ötévi kóborlásaim, mialatt „bejártam a kerek világot". Mert kedves és élvezetes színről-színre látni négy világrész sok csodáját, de mindez ingyen adatik egy kis fáradság és valamivel több szerencse árán. Jártam eleget, láttam eleget; azonban előre ezáltal még egy lépést sem tettem. Az én igazi utazásom akkor kezdődött meg, amikor a világjáró út porát leráztam magamról, s nekiláttam, hogy megküzdjek a sorsommal, teremtsem meg az életemet.
Erről az utazásomról akarok most írni.
Számomra az elmúlt hat esztendő, ez új utazásom letelt ideje tanulságosabb volt, többet jelentett, mint a kerek világ bejárása, mert míg ez utóbbi azzal ismertetett meg, hogy milyen húrokon zeng a világ, az előbbi azt mutatta meg, hogy az én kezemben hogyan szól az élet hangszere.
Vissza
Fülszöveg
Balázs Ferenc a két világháború közötti fiatal magyar erdélyi írók jelentős képviselője, a Tizenegyek megalapítója, az Erdélyi Helikon és a Szépmíves Céh jeles szerzőinek egyike. Oxfordban, majd a kaliforniai Berkeley egyetemen tanult teológiát. Öt év alatt bejárta a kerek világot, találkozott Ghandival és Tagoréval. Amikor hazatért Erdélybe, megvalósult dédelgetett terve: unitárius lelkészként egy kis Aranyos-menti magyar-román vegyeslakosságú faluban, Mészkőn teljesít - ahogyan ő fogalmazott: népszolgálatot. A szorosan vett papi munkán túl afféle mindenese a községnek: szövetkezeteket alapít, népfőiskola, dalárda, színjátszókör kezdi meg a működését. Ő a tanító, a levéltáros, az építőmester, a vidékfejlesztő, az erdélyi élet nagy álmodója, a falukutatás apostola. Méltán nevezték őt Erdély második Apáczai Csere Jánosának. A rög alatt az egyik legsikerültebb műve, amelyben életének azt a hat esztendejét írja meg kitűnő stílusban, mialatt a világutazás során összegyűjtött...
Tovább
Fülszöveg
Balázs Ferenc a két világháború közötti fiatal magyar erdélyi írók jelentős képviselője, a Tizenegyek megalapítója, az Erdélyi Helikon és a Szépmíves Céh jeles szerzőinek egyike. Oxfordban, majd a kaliforniai Berkeley egyetemen tanult teológiát. Öt év alatt bejárta a kerek világot, találkozott Ghandival és Tagoréval. Amikor hazatért Erdélybe, megvalósult dédelgetett terve: unitárius lelkészként egy kis Aranyos-menti magyar-román vegyeslakosságú faluban, Mészkőn teljesít - ahogyan ő fogalmazott: népszolgálatot. A szorosan vett papi munkán túl afféle mindenese a községnek: szövetkezeteket alapít, népfőiskola, dalárda, színjátszókör kezdi meg a működését. Ő a tanító, a levéltáros, az építőmester, a vidékfejlesztő, az erdélyi élet nagy álmodója, a falukutatás apostola. Méltán nevezték őt Erdély második Apáczai Csere Jánosának. A rög alatt az egyik legsikerültebb műve, amelyben életének azt a hat esztendejét írja meg kitűnő stílusban, mialatt a világutazás során összegyűjtött tapasztalatait megkísérli átültetni a mindennapi erdélyi falusi életbe. Ezeket a tapasztalatokat osztja meg olvasóival.
Vissza