Előszó
A rétegvizek metángázossága a vízellátás újkeletű jelentős problémája. Az elmúlt évtizedben több olyan kritikus helyzet alakult ki, amely az élet- az egészség- és a vagyonvédelem érdekében átfogó intézkedéseket igényelt.
Az elmúlt öt év során már sok ismeret és tapasztalat halmozódott fel, amelyek lehetővé és indokolttá teszik azok értékelését, a következtetések közreadását. így többek között hatezer gázvizsgálat eredménye áll rendelkezésre, amelyek felhasználásával a gázveszélyes területek és a gázosság mértéke jól meghatározható, sőt az eredmények további bontásával a rétegvizek gáztartalma mélységközökre is értékelhető.
A rétegvizek gáztartalmára vonatkozóan az eredmények értékelése jelen tanulmány keretében készült, részletesebb térképszerű ábrázolással. Az ebből levonható következtetések segítséget nyújtanak az általános tájékoztatáshoz, a helyi feladatok megítéléséhez.
A vízben oldott gázok- így a metán Is- a vízellátás változó körülményei között felszabadulhatnak és veszélyes elegyet alkothatnak. Ez a folyamat a vízellátó-rendszer több helyen is bekövetkezhet /a kútban, a szivattyúban, a vezetékben és a tárolómedencében/. Ilyen esetben az a feladat, hogy a kritikus helyeket felismerjük és a szükséges intézkedéseket megtegyük. A víz jelentősebb gáztartalma esetén nem engedhető meg, hogy a gáz spontán váljon ki, hanem tudatos beavatkozással a metángáz kiválását elő kell segíteni.
E tanulmányban a mai ismeretek szerint összegeztük a gázok kiválasztására alkalmas részfolyamatokat és a kombinációk alapján kialakítható gázmentesítési eljárásokat. Ez az összegezés lehetőséget nyújt az egyes - meglévő vagy tervezett - megoldások összehasonlító értékelésére, várható eredményességének felmérésére. Hívei a kialakult berendezések már képesek a víz gyakorlati gázmentesítésére, megjelölhetők voltak azok a fejlesztési követelmények, amelyek a további eljárások és berendezések kifejlesztésével elérhetők.
Úgy véljük,hogy a vízellátás újkeletű problémájához a felmérő és elemző tanulmány nagy segítséget adhat, tájékoztat a helyi adottságokról, feltárja a gázmentesítés jelenlegi! helyzetét kijelöli a fejlesztés kívánatos irányát, a teljesítendő feltételeket . A Szerkesztő
Vissza