Előszó
Salgótarján külső arculata századunkban jelentős változáson ment keresztül. Az ipar megjelenésével meginduló urbanizációs folyamat átalakította az egykori nagyközség településföldrajzi viszonyait, míg az 1960-as évek elején kibontakozó, és napjainkig ható városrendezés egy teljesen átformált új városképet hozott a felszínre.
Ennek köszönhetően a mai salgótarjáni polgár alig ismeri, ismerheti az egykori kisvárosi jelleget sugárzó régi Tarjánt. Ezért tartjuk fontosnak és érdeklődésre számot tartó célnak, hogy - a századfordulótól az ötvenes évekig, a nagy építészeti változások kezdetéig - felidézzük a korabeli Salgótarjánt, azt a várost, amelyben szüleink, nagyszüleink élték mindennapjaikat.
A képeslapok hűen rögzítették Salgótarján valamikori miliőjét, utcáit, egyes városrészeit, és e dokumentumok őrizték meg a mára eltűnt, de a település múltjához, történetéhez szervesen hozzátartozó térformákat, utcarészeket. Válogatásunkban a múltat kizárólag a településről készült képes levelezőlapokon keresztül ismerhetjük meg, amelyek a maguk idejében a helyi sajátosságok megörökítése céljából készültek, és csak bizonyos idő után váltak kor- és várostörténeti forrássá.
A kiadványban szereplő képes levelezőlapoknál megjelöltük a kiadót, és a minél pontosabb kormeghatározás érdekében a kiadás évét. Ha ez nem volt feltüntetve, akkor a postabélyegző keltét, vagy a szövegen lévő dátumot közöltük, illetve ezek hiányában mi határoztuk meg az időpontot. A képekhez rövid magyarázatok tartoznak.
Munkánkat az a szándék vezérelte, hogy - tisztelegve a várossá nyilvánítás 75 évfordulója előtt - a gyűjteményes válogatással is hozzájáruljunk a Salgótarjánhoz fűződő identitástudat kialakításához, formálásához és elmélyítéséhez.
Vissza