Előszó
2003-ban emlékezünk meg a Rákóczi-szabadságharc kezdetének
300. évfordulójáról. A Rákóczi-család és II. Rákóczi Ferenc neve a közvéleményben összeforrott Sárospatakkal. A város és a vár ez évi rendezvényei kiemelt figyelmet kaptak. így volt ez az új állandó, történeti kiállítás megnyitásánál, a Kárpát-medencei Rákóczi-vetélkedő esetében és a 2003. október 2-4. között rendezett nemzetközi konferenciánál is. Lengyelországból, Szlovákiából, Ukrajnából és természetesen Magyarországról érkeztek a „ Rákóczi-szabadságharc és Közép-Európa" címmel rendezett nemzetközi konferencia előadói.
Az országban rendezett tanácskozások sorából is kiemelkedett a
harmincnyolc előadást felvállaló rendezvény. Az előadások sorában elhangzottak nemzetközi kitekintést és hazai politikatörténeti eseményeket feldolgozók éppúgy, mint a gazdaságtörténet, a jogtörténet, a muzeológia, egyháztörténet kérdései.
A legújabb kutatások között különös figyelmet érdemelnek azok,
amelyek határon túli forrásanyagok feldolgozásával eddig ismeretlen információkat tettek közkinccsé. Ezek jelzik, hogy a Rákóczi-szabadságharc történetének forrásanyaga még sok új információval szolgál a kutatók, s az érdeklődők számára egyaránt. Bízunk benne, hogy a sárospataki találkozás s az itt elhangzott előadások, szakmai beszélgetések új lendületet adtak a téma további feltárásához.
Tanulmánykötetünk első részében olvashatnak a Rákóczi-szabadságharc és Európa kapcsolatáról, a rendi törekvésekről és a hadtörténet eseményeiről. Két tanulmány foglalkozik a törvényhozással, illetve az igazságszolgáltatással. A fegyverzet és katonai felszerelések bemutatása mellett a pecsétnyomók, az Aranygyapjas rend, az eperjesi Gazdasági Tanács működése, a gens fidelissima, a Nemesi Companiák is külön fejezetet kaptak. Rákóczi József és az Oszmán Birodalom, illetve a törökországi források témájának feldolgozása is e kötetbe került.
Kiadványunkat a Rákóczi-szabadságharc iránt érdeklődő minden
olvasónak ajánljuk szeretettel.
Vissza