Előszó
Nagy megtiszteltetésnek tekintem, örömmel - s mint az iskola egykori diákja, némi elfogódottsággal - vállaltam a Puskás Tivadar Híradástechnikai Szakközépiskola vezetőinek felkérését: köszöntsem intézményüket fennállása 75. évfordulója alkalmából.
Jubileumi ünnepségek megrendezése: nemcsak hagyomány. Alkalmat ad egy-egy hosszú időszak munkájának - eredményeinek és kudarcainak - a számbavételére, mérlegelésére, a sikerek nyugtázására, s a jövő feladatainak a felmérésére is. Ezért köszöntőm gondolatait megosztom a múlt és a jövő között.
Az iskola alapítása óta eltelt háromnegyed évszázad az emberiség történetének legviharosabb időszaka volt, amelynek megszámlálhatatlanul sok fontos eseménye közül kimagaslik a két világháború, a legjelentősebb és legnagyobb társadalmi forradalom, a szocialista világrendszer kialakulása, a gyarmatbirodalmak összeomlása. Ez a 75 év azonban nemcsak az ideológiák összecsapásának, a társadalom átalakulásának, a térképek átrajzolásának, hanem a tudományos és technikai fejlődés rendkívüli felgyorsulásának a korszaka is volt.
Különösen kiemelkedő az elektronikának, s az elektronikát alkalmazó iparágaknak - köztük a híradástechnikának - a fejlődése, amely az utóbbi években forradalmivá vált, s a legtöbb iparágban hasonló fejlődést tett lehetővé és kényszeritővé. Nem túlzás feltételezni: az elektronika benyomulása szinte valamennyi emberi tevékenység müvelésébe egy olyan - minőségileg újszerű - társadalmi lét, új kultúra és életmód kezdetét jelenti, amelynek végkifejlete beláthatatlan.
Ez a hatalmas változás nem a véletlen műve, hanem az ember tudatos törekvésének az eredménye. E munkának a fundamentuma: a szakemberek képzése és nevelése. Csak magas színvonalú ismeretekkel, alkalmazói gyakorlattal, vállalkozó készséggel rendelkező, munkájukkal a társadalmi fejlődést szolgálni akaró és képes tudósok, mérnökök, technikusok vihetik végbe a technikai forradalmat A szakiskolák különösen fontos, nagyon szép, ám rendkívül nehéz oktató-nevelő munkájától várjuk, hogy minden időben elegendő számban képezzenek ki a társadalom számára ilyen szakembereket.
Ezt a feladatot mindig kiemelkedően oldotta meg a Puskás Tivadar Híradástechnikai Szakközépiskola, amely maga is számos jelentős változást élt át fennállása során Közel négy évtizedig - mint tanonciskola - a szakmunkásképzést szolgálta, s hogy milyen eredménnyel, azt tanúsítsa egy idézet A magyar hiradásipar történetét összefoglaló mű, "A magyar híradástechnika évszázada" több mint egy oldalt szentel az iskola működésének, amelyet így minősít: „.. .a posta által szervezett.. műszerészképzés igen magas színvonalú volt, s messze felette állott az akkori országos átlagnak".
Elhangzott 1987. augusztus 29-én az iskola jubileumi tanévnyitó ünnepélyén.
Vissza