Előszó
A programozási módszertannal kapcsolatos kutatások az 1960-as évek vége felé bontakoztak ki. Ezt a munkát az un. szoftver krízis jelenségének a felismerése indította el útjára.
A szoftver krízis mint elnevezés az NSZK-beli Garnischban 1968-ban Software Engineering néven megrendezett nemzetközi konferencián jelent meg először a következő jelenség elnevezéseként: A számítógépek teljesítményének rohamos növekedéséhez képest egyre jobban elmarad a programkészítés hatékonyságának a növekedése.
A számítógépek generációi a 60-as évektől kezdve roham léptekkel követték egymást és a fejlődésnek ez az üteme napjainkban sem mérséklődött. Az egyre nagyobb teljesítményű számítógép-rendszerek megjelenése eddig kezelhetetlennek bizonyult problémák megoldását teszi lehetővé. Az egyre olcsóbban hozzáférhető számítástechnikai eszközök pedig fokozatosan szélesítik ki a számítástechnika alkalmazásának határait. A felmerülő programozási igények növekedésével nem tud lépést tartani a programkészítési munka termelékenysége. De nemcsak a termelékenységgel van baj!
A műszaki alkotásoknál ma már előre elég pontosan meg lehet határozni a műszaki alkotás előállításához szükséges időt és más erőforrásokat, az elkészülő termék minőségét valamint üzemeltetési költségeit. A programtermék esetében általában nem ez a helyzet. Egy nagyobb programrendszer gyakran nem készül el az előre megállapított határidőre, az elkészült programok nem megbízhatóak és azok üzemeltetése, karbantartása költségesebbnek bizonyul az előre meghatározottnál.
Példaként számos nagy programrendszerre lehetne hivatkozni. Közöttük egyik sokat emlegetett példa az IBM OS operációs rendszere, amelynek kibocsátása éveket késett és üzembe állítása után még évekig tartott a hibák javítása.
A programtermékek megbízhatatlansága gyakran kritikus helyzeteket teremt. Az első ember holdraszállása után napokig rettegett a világ, hogy vajon sikerül-e a visszatérés a jelentkező műszaki hiba miatt.
A visszatérés szerencsére sikerült, mert még idejében sikerült korrigálni azt a szoftver hibát, amely a zavart okozta.
Mi a gyökere e roppant nagy különbségnek amely a programtermékek előállítása és más műszaki alkotások létrehozása között jelentkezik? Lehet itt arra hivatkozni, hogy a programkészítés tudománya nagyon fiatal tudomány, amely csupán néhány évtizedes múltra tekinthet vissza.
Vissza