Előszó
Pályám elején, harminc évvel ezelőtt kezdtem kutatni a hírszolgálati intézmények (posta, táviró és telefon) multját. Kutattam a levéltárakban, az irattárak poros aktáiban, a régi postamesterségek padlásain, a könyvtárakban, stb. s ha valami történeti szempontból fontosabb adatra találtam, feljegyeztem azt.
1913-ban dr. Hennyey Vilmos postafőigazgató úr felkérésére, a szerkesztésében megjelenő „Posta-, telegráf- és telefon szakkönyvtár" részére a magyar postának 1715-1913. évig terjedő történetét írtam meg. Mikor pedig 1922-ben a kereskedelemügyi m. kir. miniszter úr a m. kir. postatisztképző tanfolyamon a posta-, távirda- és telefontörténet rendes tanárává nevezett ki, akkor tanítványaim részére kőnyomdán sokszorosítva kiadtam „A posta, távirda és telefon története" cimű munkámat, mely régi jegyzeteim alapján hevenyészve készült, kivéve a magyar postának 1715-1913-ig terjedő részét, amely az előbb említett és 1913-ban a dr. Hennyey Vilmos főigazgató úrnak átadott kéziratom mása.
Kartársaim és mások biztatására határoztam el, hogy 1922-ben megjelent munkámat nagyrészt átdolgozva, képekkel és monográfiákkal kiegészítve, sajtó alá bocsátom.
Művem megírásánál eredeti kutatásaim eredményén kívül útmutatásul és adatforrásul nagyon sok író munkáját használtam fel. Az idegen szövegek fordításánál, illetve egyes kifejezéseknek, vagy a viszonyoknak megértésénél Bonnet Ferenc postafőtiszt kartársam és felesége, továbbá az idegen konzulátusok egyes tisztviselői is gyakran voltak segítségemre. Azért szíves támogatásukért e helyen is köszönetet mondok.
Minthogy a hivatkozások tömege a könyvnek előadásai fonalát túlságosan zavarná, azok megjelölését a szövegben teljesen mellőztem. Akiket azonban akár kutatói szempontból, akár egyébként érdekel, hogy adataimat honnan vettem, vagy honnan ellenőriztem, azok részére a forrásműveket könyvem végén sorolom fel.
A közelmult részletes történetét azonban, mert annak szereplői még életben vannak s rájuk nézve a hivatalos kritika helyesen még nem forrhatott ki, ezúttal nem találtam nevekkel ellátva, kritikával kísérve, teljes egészében közölhetőnek. E résznél inkább a külsőségek leírására szorítkoztam.
Kérem olvasóimat, hogy e könyvet olyan szeretettel fogadják, mint amilyen lelkesedéssel és kitartással én dolgoztam érte.
Budapest, 1931. évi november hó.
Dr. Hencz Lajos,
m. kir. postaigazgató.
Vissza