Előszó
Az 1970-es évek végétől kezdve, egyidejűleg a magyar politikatudomány intézményesedésével, határozottan felmerült bennünk, hogy valamilyen módon válaszoljunk azokra az igényekre, melyek a...
Tovább
Előszó
Az 1970-es évek végétől kezdve, egyidejűleg a magyar politikatudomány intézményesedésével, határozottan felmerült bennünk, hogy valamilyen módon válaszoljunk azokra az igényekre, melyek a politikatudomány kialakulását és előtörténetét bemutató, korszerű szemléletű kötet iránt támadtak. Többéves munkával készítettük el kéziratunkat, mely a politikaelmélet történetének bemutatására vállalkozott. Az ókortól a francia forradalomig terjedő részeket Paczolay Péter, a XIX-XX. századi részeket pedig Szabó Máté írta. Az elméleti-módszertani bevezetőt közösen készítettük el. A kézirat némileg megrövidített kiadására a Kossuth Könyvkiadó késznek mutatkozott, és a kötet 1984-ben megjelent A politikaelmélet rövid története címmel. Ezért köszönetünket ma is kifejezzük Nyíri János Kristófnak, a Kossuth Kiadó lektorának, aki tanácsaival végig segítette munkánkat, és Gábor Lucának, szerkesztőjének.
Megjelenése óta a kötet a téma iránt érdeklődő szakmai közönség mellett széles körben elterjedt tankönyvként is, országszerte használják az egyetemi és főiskolai oktatásban, az általunk szerkesztett szöveggyűjteménnyel együtt (Az egyetemes politikai gondolkodás története. Tankönyvkiadó, Budapest, 1990,1993). Elsősorban az oktatási igények indítottak minket arra, hogy kötetünket átdolgozva újra útjára bocsássuk. Kötelességünknek éreztük ezt is, mert az elmúlt évtizedben hazai szerző nem vállalkozott átfogó politikaelmélet-történeti mű megírására.
Az átdolgozáshoz figyelembe vettük azokat a hasznos kritikákat, melyek az 1984. évi kötetről szóló recenziókban jelentek meg. Ezúton is köszönjük kritikusaink bírálatait és megtisztelő dicséreteit, külön köszönet Bihari Mihálynak, az új kézirat lektorának, aki a tárgy bevezetését a politológus oktatásba nagyban elősegítette.
Az eredeti kézirat, illetve a kötet alapján mi magunk 1983 óta oktatjuk egyre bővülő keretben az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán az egyetemes politikaelmélet történetét. Az oktatásban felmerült tapasztalatokat is hasznosítottuk az átdolgozáskor, ugyanakkor figyelmeztetnünk kell arra, hogy ez a kötet elsősorban kézikönyv, és nem kifejezetten didaktikus szempontok alapján épül fel.
Vissza