Előszó
Részlet az első műből:
...Hol volt, hol nem volt, de valahol mégis volt egyszer egy kislány. S mivel ez a kislány mindig piros sapkát hordott, hát csak úgy beszéltek róla, hogy: a Pirossapkás Kislány.
Volt ennek a pirossapkás, kedves kis teremtésnek egy fehérhajú, mosolygó öreganyja is, de ez bent lakott, az irdatlan nagy, zúgó, meseerdő közepén. Se posta, se levél nem igen járt arra, csak a madarak hoztak néha hírt felőle.
Egyszer azután azt a hírt csipogták, hogy nagyanyó beteg lett s nincs aki gyógyítsa, nincs aki etesse, nincs aki itassa.
Útrakerekedett erre a Pirossapkás Kislány. Ételt, italt rakott a kosárkájába, a kosárkát a karjára akasztotta s ment, mendegélt és mind mélyebbre tévedt az irdatlan meseerdőbe.
A zúgó fák azt mondták:
- Fordulj vissza kis Pirossapkás, mert ez az erdő nem a te világod!
A füvek megreszkettek és azt seppegték:
- Fordulj vissza kis Pirossapkás, mert fölneszel lépteidre a farkas! Hiszen tudnod kell, hogy az erdőn mindig farkasok csatangolnak.
Gyerekek, emberek, azt hiszik, hogy ez mese.
Pedig ez a Pirossapkás Kislány minden száz évben felbukkan közöttünk s elindul, hogy meggyógyítsa a nagyanyó. De hogy beletéved a rengetegbe s menne, mendegélne az erdőben, mindig találkozik a farkassal és az mindig megeszi nagyanyót is, meg a kislányt is.
Mert az erdőben mindig ott leselkedik a farkas.
És a vadász olykor csak nagyon, nagyon későn toppan be az erdőbeli házba.
S addig rettentő sötét van és az erdő fái kínjukban az égig üvöltenek...
Vissza
Fülszöveg
A pirossapkás kislány
Különös és megható szerelmi történet fonala mentén tornyosodik föl ebben a kötetben a magyarság nagy, történelmi korszaka és szinte észrevétlenül jutunk el, nagyszüleink és dédszüleink világának megkapó korrajza közepette, a villámterhes feszültségig: a szabadságharc trombitáinak megzendüléséig.
A hadtest hű marad
A legnépszerűbb, legnagyobb hatású magyar háborús regények szerzője új művében a szabadságharc hősiesen drámai korát eleveníti meg. A pirossapkás kislány szereplőinek életét, sorsát szövi tovább ebben a regényben. A szabadság és szerelem eszményeinek párhuzamát és konfliktusát, melynek Petőfi olyan tökéletes lírai megfogalmazását adta, Somogyváry Gyula most hatalmas prózai művének választotta alaptémájául. A finoman, lágyan megrajzolt, s a kor levegőjét tökéletesen érzékeltető szerelmi történet mögött félelmetes kontraszt és lenyűgöző háttér az eszmék és harcok tüzétől lángoló ország. Görgey és Kossuth halhatatlan figurájának művészi...
Tovább
Fülszöveg
A pirossapkás kislány
Különös és megható szerelmi történet fonala mentén tornyosodik föl ebben a kötetben a magyarság nagy, történelmi korszaka és szinte észrevétlenül jutunk el, nagyszüleink és dédszüleink világának megkapó korrajza közepette, a villámterhes feszültségig: a szabadságharc trombitáinak megzendüléséig.
A hadtest hű marad
A legnépszerűbb, legnagyobb hatású magyar háborús regények szerzője új művében a szabadságharc hősiesen drámai korát eleveníti meg. A pirossapkás kislány szereplőinek életét, sorsát szövi tovább ebben a regényben. A szabadság és szerelem eszményeinek párhuzamát és konfliktusát, melynek Petőfi olyan tökéletes lírai megfogalmazását adta, Somogyváry Gyula most hatalmas prózai művének választotta alaptémájául. A finoman, lágyan megrajzolt, s a kor levegőjét tökéletesen érzékeltető szerelmi történet mögött félelmetes kontraszt és lenyűgöző háttér az eszmék és harcok tüzétől lángoló ország. Görgey és Kossuth halhatatlan figurájának művészi megmintázása, szerepüknek, hatásuknak és jelentőségüknek újszerű meglátása különös értéke és érdekessége ennek a prózai hősi éposznak.
Vissza