Előszó
A pénzügytan oktatása minden közgazdaságtani felsőoktatási program szerves része. A pénzügytan a pénzügyi rendszer vizsgálatával foglalkozó, a közgazdaságtudományok körébe tartozó diszciplína. Érdeklődésébe a pénzügyi rendszer egészének működése és fejlődése, a pénz- és pénzügyi rendszernek a gazdaság más alrendszereire gyakorolt hatása, valamint az egyes alrendszerek működésének vizsgálata tartozik. A közgazdasági felsőoktatásban a pénzügytan rendszerint nem is egy kurzus keretében kerül oktatásra, hanem elkülönítetten tárgyalják az úgynevezett makro-, mikro- és nemzetközi pénzügyi kérdéseket.
E könyv célja, hogy népszerű és szakszerű bevezetést adjon a pénzügyek elméletébe és gyakorlatába. A közgazdasági felsőoktatás mellett számos más képzési területen - nem közgazdasági felsőoktatás, felsőfokú szakképzés számos területe - is fontos szerep jut a pénzügyek oktatásának, de tegyük hozzá, hogy a pénzügyi alapismeretek az általános kultúra részét képezik.
A modern társadalom bonyolult organizmusként működik. A társadalom maga is különböző, markánsan elkülönülő területek összessége. A társadalomtudományok külön rendszerként írják le a politikai szférát, a kulturális szférát és a gazdaságot. A gazdaság maga is összetett rendszer. A gazdaságon belül jól elhatárolható terület a pénzvilág. A pénz világához tartozó valóságot a pénzügyi rendszer fogalmával írjuk le. Ha a pénzügyi rendszerről hallunk, olvasunk, hihetetlenül gazdag jelenséghalmaz jelenik meg előttünk. Mindenekelőtt maga a pénz, illetve a pénzzel szoros kapcsolatban álló dolgok, mint bankbetét, államkötvény, részvény. Eszünkbe juthatnak ezek mellett azok a szervezetek, bankok, biztosítók, amelyek mindennapi tevékenysége a pénzhez kötődik. Mindennapi életünket átszövik, meghatározzák azok az események, tranzakciók, fejlemények, amelyek a pénzhez kötődnek. A magyar forint külföldi valutákban kifejezett értékének változása szinte minden magyar gazdasági szereplőre hatással van. A magyar költségvetés deficitje, e deficit csökkentését szolgáló lépések, az adók változása, az euró övezethez történő csatlakozás érdekében követett pénzügyi politika is kihat mindennapjainkra, közvetlen és közvetett módon befolyásolják döntéseinket, cselekedeteinket. Az eligazodás e világban nem egyszerű. A tankönyv felépítésében jelentősen eltér a szokásos megközelítésektől. Az Olvasónak a pénzügyekkel történő ismerkedésének megkönnyítését szolgálja az a megoldás, hogy először bemutatjuk a pénzügyi rendszer egészét, annak alkotóelemeit, szerkezetét és folyamatait. Ezután következnek azok a legfontosabb területek, amelyek megismerésére egy bevezető kurzusban szükség van.
Vissza