Előszó
Részlet a tartalomból:
Társadalmunk fejlődésének egyik fontos feltétele a szocialista kultúra erőteljes kibontakoztatása. A szocialista társadalom fejlődése jelentős mértékben függ a dolgozók tudatosságától, általános és szakmai műveltségének színvonalától, a szakemberek számától és kiképzésük minőségétől. A szocializmus teljes felépítése kulturális vonatkozásban is új, magasabb igényeket támaszt. A fejlett szocialista népgazdaság műveit, műszakilag képzett, öntudatos dolgozókat követel, akik a termelőmunka mellett társadalmunk irányításának is cselekvő résztvevői. Fontos feladatunk a nép műveltségi színvonalának további emelése, az egyre növekvő szakemberszükséglet kielégítése, az emberek szocialista gondolkodásának, erkölcsének formálása. A szakemberképzés azonban nem csupán mennyiségi kérdés. Ezért utalnak az Irányelvek igen helyesen arra, hogy korszerűsíteni kell az oktatás tartalmát, az oktatás és nevelés Módszereit.
A közoktatásunk előtt álló feladatok mutatják a pedagógus megnövekedett munkakörét, a társadalmi fejlődésben betöltött jelentőségé. Csupán jelzésszerűen utalunk a következőkre!
a tankötelezettség felemelése, haladás a kötelező középiskolázás felé,
a felsőfokú szakképzés méreteinek és színvonalának fokozása, az esti és levelező oktatás hálózatának bővítése, az iskolánkívüli népművelés és a népművelési intézmények fejlesztése,
az oktatás és nevelés rugalmassága, gyors alkalmazkodás a tudományban, technikában, a társadalmi életben végbemenő változásokhoz,
az ifjú nemzedék előkészítése a szabadidő célszerű felhasználására és az emberi életet teljesebbé tevő életforma kialakítására.
Vissza